11. NETIA OFF CAMERA
27.04.2018

W dniach 27 kwietnia – 6 maja 2018, Fundacja OFF CAMERA i Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają na 11. edycje Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA, jedną z największych w tej części Europy, wielkoformatową imprezę poświęconą polskiemu i zagranicznemu kinu niezależnemu.
W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata skoncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. W programie 11. edycji Festiwalu, obok tegorocznego specjalnego przeglądu filmów opowiadających o seksualności i cielesności zainspirowanym kampanią #SEXEDPL, przeglądu nowych filmów amerykańskich oraz przeglądu najciekawszych produkcji światowego kina w sekcji „Panorama” znalazło się również pięć nowych działów tematycznych:
W specjalnej sekcji „Sport to zdrowie?” filmowcy zajmą się tą bardziej „ekstremalną”, wyczynową, wersją sportu, prezentując coś więcej niż tylko zwykłe biografie sportowców. Poznamy między innymi mocne i poruszające historie bokserów Chucka Wepnera (Droga mistrza, reż. Philippe Falardeau) oraz Billy’ego Moore’a (A Prayer Before Dawn, reż. Jean-Stéphane Sauvaire).
W ramach sekcji „Zawód: Artysta” widzowie zobaczą filmy poświęcone sztuce i jej twórcom: muzykom, filmowcom, malarzom czy projektantom mody. W programie między innymi Chasing Trane, Johna Scheinfelda – zapis doświadczeń i wyzwań, które ukształtowały życie i twórczość Johna Coltrane’a. Z kolei The Gospel According to André w reżyserii Kate Novack zaprezentuje portret wieloletniego redaktora i współtwórcy „Vogue’a” – André Leona Talleya.
Filmy, jakich akcja dzieje się w liceum kojarzą się powszechnie ze stekiem banałów, w rodzaju pierwszej miłości, socjalnego wyobcowania, konfliktów z rówieśnikami czy z towarzyskimi zawirowaniami. „High School Movies” to w istocie jednak dużo bardziej skomplikowany i złożony gatunek, o czym będzie można się przekonać w ramach sekcji „Nasto Dramy”, gdzie zobaczymy między innymi pełnometrażowy debiut Trudie Styler, Freak Show, opowiadający historie nietypowego nastolatka czy nastoletnie love story Les faux tatouages w reżyserii Pascala Planta.
Kolejna specjalna sekcja tematyczna to „Working Class Hero” umożliwiająca widzom, choćby na moment, wejście w skórę „bohatera klasy pracującej”. Filmowcy zaproponują festiwalowej publiczności buntownicze i niekonwencjonalne narracje o ludziach pracy, dobitnie uświadamiając, że szeroko zakrojona transformacja gospodarcza i społeczna jest jedynie kwestią czasu, a w kinie nadchodzi era pracującego bohatera. W programie między innymi Daphne – nagradzany, pełnometrażowy debiut szkockiego filmowca Petera Mackiego Burnsa ukazujący intymny portret trzydziestojednoletniej mieszkanki Londynu.
Sekcja „Zemsta jest słodka" ma ambicję przyjrzeć się zemście niekoniecznie w formie i kształcie określanym przez ociekające krwią konwencje „revenge movies”, ale także poprzez inne filmowe reprezentacje – komedię romantyczną, melodramat czy kino grozy. Zobaczymy między innymi chęć odwetu i próbę pogodzenia się z bolesną przeszłością w filmie Night Comes On Jordany Spiro; przewrotny, pogrywający z estetyką kina zemsty feministyczny manifest M.F.A. (reż. Natalia Leite), a także błyskotliwy debiut reżyserski uznanego scenarzysty Taylora Sheridana: trzymający w napięciu do ostatniej minuty Wind River. Na przeklętej ziemi, ukazujący nietolerancję i systemową przemoc wobec kobiet i rdzennych mieszkańców Ameryki.
Jednym z celów festiwalu jest wspieranie zdolnych reżyserów, którzy stoją u progu sławy. Stąd konkurs główny – Wytyczanie drogi. O Krakowską Nagrodę Filmową – 100 000 USD – walczy w tym roku 10 tytułów. To pierwsze lub drugie filmy reżyserów z całego świata, które wywołały zachwyt widzów na największych imprezach filmowych, z festiwalami w Toronto, Berlinie, Rotterdamie i Karlowych Warach na czele. Laureata poznamy już 5 maja. Wśród nominowanych znajdują się między innymi: Wieża. Jasny dzień – zawieszony pomiędzy rodzinnym dramatem a metafizycznym horrorem film Jagody Szelc, jeden z najodważniejszego debiutów w polskim kinie ostatnich lat; pełnometrażowy debiut Edona Rizvanollego Unwanted imponujący dojrzałością i delikatnością w podejmowaniu trudnych i wciąż bolesnych tematów związanych z wojną na Bałkanach, Lemonade Ioana Uricaru bezlitośnie rozprawiający się z mitem Stanów Zjednoczonych jako krainy sukcesu i wielkich możliwości, obnażający przeszkody i problemy wynikające z niesprawiedliwego i krzywdzącego systemu imigracyjnego czy też Hva vil folk si, drugi pełnometrażowy film Iram Haq w subtelny sposób opowiadający o różnicach kulturowych między zachodnim światem a Środkowym Wschodem.
Natomiast w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych zobaczymy interesujące nowości i najgorętsze tytuły ostatniego roku, między innymi nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale Twarz Małgorzaty Szumowskiej oraz Ptaki śpiewają w Kigali Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – poruszającą opowieść o traumie, przebaczeniu i potędze przyrody. W programie znalazły się również: Pomiędzy słowami w reżyserii Urszuli Antoniak, szalona komedia science fiction Człowiek z magicznym pudełkiem Bodo Koxa i poruszający debiut Macieja Sobieszczańskiego Zgoda ukazujący historię miłosnego trójkąta na tle powojennej zawieruchy.
Netia Off Camera wchodzi w przestrzeń miasta, zamieniając w plenerowe kina Plac Szczepański, tworząc Kino pod Gwiazdami na Bulwarach Wiślanych czy urządzając specjalne projekcje na dachach krakowskich kamienic. Kino niezależne przybliżają mieszkańcom miasta i turystom sami artyści. Z dala od fleszy fotoreporterów i czerwonych dywanów spotykają się z publicznością w specjalnie utworzonym Miasteczku Filmowym.
Wielbiciele seriali powinni zaznaczyć w kalendarzu daty od 1 do 3 maja. W ramach Canal+SerialCon publiczność spotka się z ulubionymi aktorami i pozna najciekawsze tendencje, które decydują o tym, co dzieje się na małym ekranie.
Od ponad dekady Festiwal łączy filmową refleksję z doświadczeniem akademickim, stwarzając w ramach Off Camera Pro Industry przestrzeń aktywnego networkingu i developmentu. Na uczestników czekają jak zawsze atrakcyjne wydarzenia branżowe. Podczas których dowiedzą się między innymi jak osiągnąć oscarowy sukces i czym zainteresować inwestora biznesowego do udziału w projekcie. Off Camera Pro Industry odbędzie się między 30 kwietnia a 2 maja.
Cały program dostępny na stronie festiwalu https://offcamera.pl/calendar
(news powstał w opraciu o informację prasową)