Wśród znakomitych aktorów występują: Bogusław Linda, który do tamtej pory kreował zazwyczaj postacie w filmach A. Wajdy, R. Glińskiego czy F. Bajona – dzięki roli Franza Maurera został nowym symbolem popkultury, Cezary Pazura - postać Nowego, uważana za najlepszą rolę w całej jego karierze, Janusz Gajos, Zbigniew Zapasiewicz, Marek Kondrat.
Film - przez jednych ubóstwiany - wzbudził wiele kontrowersji, m.in ze względu na brutalność niektórych scen oraz niezliczoną ilość wulgaryzmów występujących w dialogach. Poddana krytyce została także scena, w której podczas libacji alkoholowej pijani funkcjonariusze SB wynoszą na ramionach nieprzytomnego kolegę, śpiewając znaną z "Człowieka z żelaza" A. Wajdy "Balladę o Janku Wiśniewskim", opowiadającą o krwawych wydarzenia z Grudnia 1970, w których śmierć poniosło 16 osób. Wywołało to sprzeciw byłych działaczy Solidarności, jak i rodziców zastrzelonego w Trójmieście Zbyszka Godlewskiego, który był inspiracją dla postaci Janka Wiśniewskiego.
Pomimo krytyki "Psy" w krótkim czasie stały się komercyjnym szlagierem i zdobyły kilka prestiżowych nagród: na XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1992 uhonorowano Władysława Pasikowskiego nagrodą za reżyserię, Michała Lorenca za stworzenie muzyki filmowej, Wandę Zeman i Zbigniewa Nicińskiego za montaż, Bogusława Lindę za pierwszoplanową rolę męską a Agnieszkę Jaskółkę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Władysław Pasikowski i Bogusław Linda otrzymali także Złotą Kaczkę oraz wyróżnienie na festiwalu w Valencinnes w 1994 r.
Cyfrowa rekonstrukcja obrazu składającego się ze 160000 pojedynczych klatek obrazu trwała prawie dwa miesiące.
Jednym z większych wyzwań stojących przed ekipą rekonstruktorów było wymalowanie bardzo dużej ilości białych, pionowych rys, a także kilku szerokich, pionowych, niebieskich pasów, przemieszczających się w prawej części kadru. Prace nad wymalowaniem tych artefaktów zajęły nam prawie dwa tygodnie z racji dużej dynamiki ujęć, a także braku odpowiednich algorytmów w dedykowanych programach do rekonstrukcji obrazu – komentuje Michał Wielgosz (CTO w reKINO).
Specjaliści od "przywracania filmom utraconego blasku" musieli poradzić sobie także z naprawą brakujących, czasem przerwanych i posklejanych ramek obrazu oraz wymalowaniem znaczników końca aktu, czyli okrągłych lub kwadratowych czarnych dziur wycinanych w obrazie, by operator podczas projekcji w kinie wiedział, kiedy ma zmienić kolejną rolkę filmu. Na tym etapie brakujące fragmenty obrazu zostały odpowiednio przekopiowane z sąsiednich ramek obrazu i tak wstawione w miejsce "dziury", by widz nie zorientował się, że w tym miejscu było coś naprawiane. Podobną technikę zastosowano przy naprawie plansz z napisami. Przez prawie trzy tygodnie specjaliści usuwali stałe śmieci i inne uszkodzenia powstałe podczas fotochemicznego procesu nakładania folii z napisami na obraz filmowy. Problem był o tyle duży, że na prawie każdej z 2000 ramek obrazu zostało ręcznie wymalowanych średnio około 120 pojedynczych uszkodzeń.
Korekcja barwna, czyli nadanie filmowi odpowiedniej kolorystyki została wykonana w Di Factory na największym postprodukcyjnym ekranie w Polsce pod nadzorem Pawła Edelmana. Podstawowym założeniem było użycie wszystkich udogodnień współczesnego gradingu, przy zachowaniu oryginalnego wyglądu. Oczywiście oryginalny wygląd nie oznacza 100% zgodności z ówczesną kopią, gdyż nikt dzisiaj nie byłby w stanie orzec, jak film dokładnie wyglądał, a żadna zachowana kopia nie jest miarodajna. Opieraliśmy się na założeniach, które Paweł Edelman wówczas poczynił oraz które pamięta do dziś – wyjaśnia kolorysta Michał Herman z Di Factory. Podczas korekcji barwnej spasowano sąsiadujące ze sobą ujęcia i sceny oraz poprawiono wszelkie niedociągnięcia, związane zarówno z niedoskonałościami negatywu, jak i procesu fotochemicznego.
Psy (1992) - rekonstrukcja obrazu from reKINO on Vimeo.
Procesom rekonstrukcji poddano także ścieżkę dźwiękową. Poza standardowymi pracami jak przepisanie taśmy magnetycznej przy użyciu najwyższej klasy przetwornika analogowego, usunięcie trzasków i szumów w celu uczytelnienia dialogów, najbardziej czasochłonny był proces synchronizacji obrazu z dźwiękiem – wyjaśnia Tomek Dukszta z SoundPlace. Dodatkowo dokonaliśmy odświeżenia barwy i skompensowania jej pod obecne standardy odsłuchu na sali kinowej, a także remixu całego filmu, by sceny jak na przykład wybuch agresji i zdemolowanie szklanych, szpitalnych szaf przez Cezarego Pazurę były przyjemne w odbiorze podczas projekcji filmu.
Odbiór filmu odbył się na sali kinowej wraz z twórcami, wśród których obecni byli Władysław Pasikowski, Paweł Edelman, Marek Kondrat i Bogusław Linda.
Partnerami cyfrowej rekonstrukcji filmu w ramach projektu KinoRP są: Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Zebra, SoundPlace, konsorcjum rekonstrukcyjne reKINO Di Factory.
Rekonstrukcja cyfrowa polskich filmów jest współfinansowana przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.
9 maja 2014 r. w kinie Kijów na krakowskim festiwalu Off Plus Camera odbędzie się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego.
POKAZ FILMU TAKŻE W KINIE POD BARANAMI - W CYKLU KINOKLASYKA