Jednym z najbardziej znanych animatorów na świecie jest Gil Alkabetz, absolwent słynnej szkoły Akademi Sztuk i Projektowania Becalel w Jerozolimie. Podczas pokazu zobaczyć było można jego dwa wielokrotnie  nagradzane filmy, czyli Yankele – humorystyczno-refleksyjną opowieść o zniknięciu pewnego mężczyzny i Rubicon – komediową wariację na temat zagadki „jak przewieźć wilka, owcę i kapustę jedną łódką, w której zmieści się jedno z nich, żeby się nie pozjadały nawzajem”. W filmach tych, podobnie jak w innych pokazanych izraelskich animacji, widoczna jest tendencja do prostej kreski, konkretnych i błyskotliwych przekazów, lekkości oraz ogromnego dystansu i poczucia humoru.

Humor ten najlepiej widać w God is Kidding Boaza Balaschana i Dimy Tretyakova, gdzie dzieci w przezabawny sposób opowiadają swoje wyobrażenia na temat Boga, czy Knowledge of the Cone Becalela Erana Hilleli, gdzie mężczyznę siedzącego na ławce atakuje stado stożkowatych ludków. Warto też wspomnieć o duecie Yuval&Mera Natan - stworzyli oni animowany teledysk do utworu Eatlitz Lose His Child, gdzie żółw z piasku wędruje po plaży, spotyka groźną Meduzę.
Ich „piaskowa animacja” jest poetycko piękna.



Kilka miesięcy temu Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu złożyło wniosek o upadłość, gdyż Telewizja Polska wycofała się ze wspólnej umowy. Decyzja ta jest nieadekwatna do osiągnięć poznańskiego studia, którego filmy były obsypywane nagrodami i pokazywane w krajach na całym świecie.

Producentka Ewa Sobolewska oznajmiła na Ofafie, że wciąż trwa batalia o zmianę ustawy z korzyścią dla polskiej animacji, a Studio wciąż walczy o przetrwanie. Wyraziła też ubolewanie nad tym, że telewizja nie docenia polskiej, dziecięcej animacji, a przecież „miłość do kina definiuje się w wieku przedszkolnym”. Pozostaje trzymać kciuki za polskie studia animacji.

Na specjalnym pokazie Ewa Sobolewska przedstawiła perełki poznańskiego studia. I tak - zobaczyć można było animacje ilustrowane muzyką poważną jak Eine Kleine Nachtmusik Rondo Jacka Adamczyka, Rondo Alla Turca Witolda Giersza. Klasyczne muzyczne kompozycje, ale także unikatową, trudną w realizacji i magiczną w efekcie animację połączyła Aleksandra Korejwo w Łabędziu i Carmen Tomero. Przypomniane zostały baśnie ze znanych cyklów 14 bajek z królestwa Lailonii i Baśnie i bajki polskie.



Ogłoszone zostały także wyniki konkursów, a laureatami zostali:
W kategorii filmu profesjonalnego – Złota Kreska dla znanego i znakomitego twórcy Krzysztofa Kiwerskiego za Stones, Srebna Kreska dla Jana Kozy za Rudi’s Blue Boogie, Brązową Kreskę otrzymała Izabela Bartosik-Burkhardt za Agnieszkę.
Pawła Prewenckiego w kategorii filmu studenckiego nagrodzono Grand Prix za Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy i Nagrodą Specjalną za Plażę.
Wyróżnienie otrzymał Casting Kacpra Zamarło i Kigo Izumi Yoshidy.
W kategorii filmów nieprofesjonalnych Nagrodę Główną otrzymała Zofia Gramz za Zdrowie i trzeźwość, a Kwadratacja Michała Mroza otrzymała wyróżnienie.

Wśród nagrodzonych filmów Casting i Rudi’s Blue Boogie wyróżniają się „komiksowym” i lekkim stylem oraz zwariowanym poczuciem humoru.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Hanna Bielecka OFAFA 2013 - Pokazy jury i wizyta w Anglii