Jako się rzekło, protagonista Cyrku... wraca do Bośni i Hercegowiny na początku lat 90., po dwudziestoletniej emigracji zarobkowej w Niemczech. Wyjeżdżając z komunistycznej ojczyzny, pozostawił w niej żonę i – wkraczającego obecnie w dorosłość – syna, Martina. Divko (Miki Manojlović) powraca i z iście nowobogacką butą wchodzi do opuszczonego przed laty domu, w którym mieszkają porzuceni przez niego bliscy. Mężczyzna bez skrupułów wyrzuca ich na bruk, a sam wprowadza się z nową, młodą partnerką i kotem oraz wizją niczym niezmąconej przyszłości. Jak można się spodziewać, życie pisze dla niego całkiem inny scnenariusz.
Dynamiczny początek i szybki bieg wydarzeń zwiastują barwną, komediową fabułę z nutką dramatu, z jaką kojarzyć można kino Bałkanów, z filmami Emira Kusturicy na czele. Lecz choć tragikomiczny ton i tutaj dochodzi do głosu – w końcu przez długi czas centralnym wątkiem są poszukiwania zaginionego kota – Tanović ma swój wyraźny styl. Nie popada w rozbuchaną, operową epikę, rodem z Czasu Cyganów czy Underground.
Tak jak Ziemia niczyja skupiała się na absurdach bratobójczego konfliktu bałkańskiego, tak Cyrk Columbia ukazuje tamten świat w przededniu katastrofy. Tanović nie ma ambicji politycznej analizy wydarzeń i genezy narodowościowych podziałów, które doprowadziły do wojny. Zdaje sobie sprawę, że jest ona tragiczną przeszłością, która naznaczyła wszystkie narody Bałkanów. Lecz zamiast rozdrapywania kolejnych ran i pogłębiania podziałów, daje nam czysto ludzki, uniwersalny dramat uwikłania zwykłych ludzi w wojenną machinę. Bo choć ta wybucha dopiero w ostatnim ujęciu, bohaterowie filmu, czy im się to podoba czy nie, są już zbyt głęboko w nią wplątani, by uniknąć reperkusji. Czy to pośrednich czy bezpośrednich.
Cyrk Columbia (Cirkus Columbia)
scenariusz i reżyseria:Danis Tanović
zdjęcia: Walther van den Ende
grają: Miki Manojlović, Mira Furlan, Boris Ler, Jelena Stupljanin, Milan Štrljić i inni
kraje: Belgia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Serbia
czas trwania: 113 min
premiera: 26 sierpnia 2011 (Polska), 23 lipca 2010 (Świat)
Vivarto
Iwo Sulka – filmoznawca, rocznik ’85. Interesuje się kinem amerykańskim i europejskim. Filmowe gusta lekko konserwatywne, acz otwarte na nowe propozycje. Opublikował artykuł na temat Darrena Aronofsky’ego w trzecim tomie Mistrzów kina amerykańskiego, a także recenzje i inne teksty na łamach e-splotu oraz na blogu „Salaam Cinema!”
Za seans dziękujemy Kinu Pod Baranami