Opole Songwriters Festival 2020
28.07.2020
35 lat po swoim spektakularnym debiucie na 22. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Anna Jurksztowicz ponownie wraca do Opola, by zaśpiewać kultowy utwór „Diamentowy Kolczyk”, który zapewnił jej nagrodę główną im. Karola Musioła. Podczas Opole Songwriters Festival 2020 artystka zaprezentuje repertuar z płyty „Dziękuję, nie tańczę”, stworzonej przez genialny tandem – Krzesimira Dębskiego (muzyka) oraz Jacka Cygana (tekst). Impreza odbędzie się 28 i 29 sierpnia w plenerowej, ale kameralnej oprawie (150 osób na publiczności). Koncert Anny Jurksztowicz będzie transmitowany online.
Może ten sezon festiwalowy nie należy jeszcze do straconych? Sytuacja sprzyja wydarzeniom organizowanym w kameralnych warunkach, a do takich od zawsze należy Opole Songwriters Festival. Tegoroczna, 9. edycja imprezy, po raz pierwszy odbędzie się w plenerze – na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Z myślą o bezpieczeństwie uczestników festiwalu organizatorzy zdecydowali się ograniczyć skalę przedsięwzięcia do 150 osób.
- Długo się wstrzymywaliśmy, pilnie obserwowaliśmy sytuację, żałowaliśmy każdej kolejnej odwołanej imprezy, ale sytuacja zaczęła się zmieniać na naszą korzyść - mówi Roman Szczepanek, dyrektor artystyczny festiwalu. - Kameralna atmosfera wpisana jest w ideę festiwalu, co w obecnych warunkach staje się jego wielkim atutem. Niewielka skala przedsięwzięcia umożliwia nam organizację imprezy z zastosowaniem wszystkich rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. Spotkajmy się pod koniec sierpnia, pod sceną lub online – zaprasza organizator.
Część koncertów będzie transmitowana na żywo w internecie – w tym wyjątkowy występ Anny Jurksztowicz, która po 35 latach od pamiętnego debiutu na deskach opolskiego Amfiteatru, zaśpiewa w całości kultowy album „Dziękuję, nie tańczę”.
Anna Jurksztowicz śpiewa „Dziękuję, nie tańczę”
35 lat temu Anna Jurksztowicz wygrała 22. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu utworem „Diamentowy Kolczyk”. Odmieniła tym samym oblicze polskiego popu - chciałoby się dopisać, ale… historia potoczyła się zgoła inaczej. Nowatorska kompozycja Krzesimira Dębskiego wypełniona przewrotnym tekstem Jacka Cygana zyskała kultowy status, choć dziś właściwie nie istnieje na radiowych playlistach złotych przebojów. Wybitny album „Dziękuję, nie tańczę” mimo silnego umocowania w estetyce przełomu lat 80-tych i 90-tych oraz kontekście uchylającej się żelaznej kurtyny, to przede wszystkim wciąż zestaw świetnych piosenek. Niedościgniony wzór dla rodzimych twórców popu, po który jednak mało kto z nich sięga. Zagrajmy to jeszcze raz... w Opolu!
Co jeszcze w programie?
KOMETY
Pojawienie się Komet zawsze wzbudza duże emocje i zwiastuje niecodzienne przeżycia. Odporni na trendy od prawie 20 lat poruszają się po własnej orbicie chwytliwych melodii i poetycko niejednoznacznych tekstów Lesława, który należy do grona najwybitniejszych autorów swojego pokolenia. Udowadniają tym samym, że romantyczne indie spod znaku Morrisseya wciąż się nie zestarzało. Przekonacie się o tym pod koniec sierpnia!
Nikt o samotności w Polsce nie śpiewa dłużej od Lesława - Jacek Świąder
JUNGSTOTTER
Fabian Altstotter brzmi dużo poważniej niż wskazuje na to jego młodzieńcza aparycja. Nie jest też nikim nowym na niemieckiej scenie alternatywnej. Zanim rozpoczął karierę solową wydał dwie płyty z cenionym zespołem Sizaar. Pod pseudonimem Jungstötter, w zeszłym roku, zaprezentował jednak dużo mroczniejsze oblicze. Na pełnym melancholii albumie „LOVE IS” artysta ukazuje się w roli introwertycznego narratora snującego posępne, ale bardzo wciągające wizje.
Gdyby Nick Cave, David Sylvian i ANOHNI mogli mieć dziecko, byłby nim właśnie Jungstötter – komentarz znaleziony w internecie
CZAS:
28-29 sierpnia 2020
MIEJSCE:
teren Wojewódzkiej Biblioteki Publiczna w Opolu
wejście od ul. Niedziałkowskiego 7
ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Kulturalne Opole
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki
BILETY:
Bilety trafią do sprzedaży na początku sierpnia.
www. HYPERLINK "https://bilety.ncpp.opole.pl/"bilety.ncpp.opole.pl
materiał organizatora
« powrót