Copernicus Festival 2018
22.05.2018

Centrum Kopernika oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego zapraszają na Copernicus Festival, odbywający się od 22 do 27 maja w Krakowie. Tegoroczna, piąta edycja, dotyczyć będzie pojęcia przypadku – tego w życiu, jak i w całym wszechświecie.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu naukowo-kulturalnego Copernicus, motywem przewodnim wykładów, spotkań, warsztatów, pokazów, koncertów, wystaw i dyskusji stanie się przypadek, a także powiązane z nim tematy: losowość, prawdopodobieństwo, wolna wola, konieczność i szczęście. Podczas wydarzeń podzielonych na dziesięć pasm tematycznych, zgodnie z ideą festiwalu, oprócz naukowego aspektu tych pojęć, omówiony zostanie także ich sposób funkcjonowania w kulturze.
W paśmie Debaty, podczas wieczornych dyskusji zaproszeni goście będą rozmawiać o zjawiskach związanych z tematem tegorocznej edycji festiwalu, przyglądając się im z różnych perspektyw, a zwłaszcza, z perspektywy naukowej. Skonfrontowani ze sobą eksperci z różnych dziedzin postarają się udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące różnych płaszczyzn rzeczywistości. W programie między innymi debaty: „Luck/Happiness” („Szczęście/Szczęście”) podczas której z Robertem Frankiem i Danielem Gilbertem o różnych znaczeniach pojęcia „szczęście" porozmawia Marcin Gorazda; „Kto się boi demona Laplace’a?” dotycząca determinizmu, przypadkowości i charakteru praw przyrody (Sebastian Szybka rozmawiać będzie z Jeanem-Pierre Lasotą i Leszkiem Sokołowskim), czy też „Niekoniecznie. O przestrzeniach wolności”, podczas której o tym, jakimi przestrzeniami wolności dysponujemy, a także jaką rolę w naszym życiu odgrywa konieczność, porozmawiają Karol Tarnowski i Adam Zagajewski, a dyskusję poprowadzi Łukasz Tischner
Pasmo Filmy obejmuje wieczorne seanse w krakowskich kinach, podczas których wyświetlane będą dzieła światowego kina, nawiązujące do motywu przypadkowości. W programie między innymi projekcje filmów „Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Samotność liczb pierwszych” w reżyserii Saverio Costanzo.
Podczas pasma Inventio, dotyczącego wynalazków i nowych technologii, obok przykładów sztuki generowanej przez maszyny, zaprezentowane zostaną także teksty kultury inspirowane przez współczesny wiek cyfrowy. Serii mini-wykładów „Sztuka maszyn”, poświęconych sztuce elektronicznej, towarzyszyć będą między innymi: interaktywna wystawa o nurcie Glitch Art, czy też performance „My Artificial Muse” Alberta Barqué-Durana, badający jak sztuczna inteligencja jest w stanie współpracować z ludźmi w kreatywnym, artystycznym procesie twórczym.
Pasmo Koncerty i wystawy dotyczy przyglądania się światu, nauce i kulturze przez pryzmat sztuki. W programie między innymi: koncert brytyjskiego pianisty i improwizatora Johna Tilbury'ego „The Art of Touch and a Celebration of Contingency” („Sztuka dotyku i świętowanie przygodności”) czy koncert warszawskiego autora tekstów piosenek, wokalisty, kompozytora i pisarza Pablopavo wraz z zespołem „Ludziki”.
Dwa kolejne pasma: Lekcje czytania i Nauka czytania obejmują spotkania kolejno z licealistami i z dziećmi. Podczas Lekcji czytania młodzież będzie miała okazję porozmawiać o nauce z naukowcami i autorami książek popularnonaukowych, natomiast spotkania z dziećmi poświęcone zostaną tropieniu wątków filozoficznych i naukowych w znanych bajkach.
W paśmie Perceptio, dotyczącym oddziaływania nauki na zmysły i wyobraźnie, poprzez wykłady prezentacje i dyskusje, publiczność doświadczy złożoności zagadnienia przypadkowości. W programie między innymi dyskusja „Nic dwa razy się nie zdarza. Poezja a przypadek”, podczas której Jerzy Jarniewicz, Jakub Kornhauser, Małgorzata Lebda oraz Wojciech Bonowicz porozmawiają o przypadku w literaturze, czy też rozmowa „Śmieszne przypadki” o których wraz z Krzysztofem Kasparkiem porozmawiają - Bartosz Brożek, Jacek Fedorowicz, Joanna Kołaczkowska i Henryk Sawka.
Pasmo śniadanie mistrzów, to rozmowy z wybitnymi osobowościami nauki i sztuki. Podczas festiwalowych poranków, w nieco mniej formalnej atmosferze, można będzie porozmawiać z wybitnymi intelektualistami o ich pracy, projektach, wizjach czy też pasjach. Wśród tegorocznych gości: Czesław Porębski - filozof i prawnik, specjalista z zakresu filozofii społecznej i politycznej, Dorota Segda - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych, Szczepan Zapotoczny - chemik, specjalista z zakresu wykorzystania polimerów, Władysław Stróżewski - specjalista z zakresu aksjologii, ontologii oraz historii filozofii, a także Andrzej Jajszczyk - znawca sieci i węzłów telekomunikacyjnych
Pełny program dostępny na stronie:https://www.copernicusfestival.com/festiwal-program
Wstęp wolny (na niektóre wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki).