KRoki - Dialogujący
11.05.2018
Zeszłoroczna edycja festiwalu KROKI skupiała się na konflikcie, i tym intymnym, i politycznym. W tym roku organizatorzy stawiają na dialog, konwersacje pomiędzy jednostkami, a także całymi społecznościami oraz tradycjami. Świadczy o tym między innymi lista zaproszonych gości – przed krakowską widownią wystąpią tancerze i formacje pochodzący z Litwy, Szwajcarii, Włoch czy Izraela. Dialog dotyczy także interakcji uczestników festiwalu – twórców i odbiorców, w krótkotrwały, ale intensywny sposób spotykających się podczas spektakli, współodczuwających na różnych poziomach – cielesnym, emocjonalnym czy duchowym. „Siedząc, doświadczamy cudu współtańczenia – twierdzi kuratorka festiwalu Jadwiga Majewska - wówczas dialog, który żywy tancerz podejmuje z «ożywioną» technicznie ikono- i audio-sferą, powoduje w umyśle i w ciele patrzących zachwyt wielością form, radość z różnorodności świata.”
Autorzy KROKÓW stawiają przed sobą jeszcze jedno zadanie – stworzenie demokratycznej wspólnoty twórców i odbiorców, dlatego różnorodny program festiwalu, obejmujący spektakle, działania performatywne, projekcje, spotkania, zajęcia i warsztaty dla najmłodszych, będzie miał miejsce nie tylko na teatralnych scenach, ale również w plenerach. „W tym celu wyjdziemy z budynków, zaryzykujemy otwartość w praktyce. Place miasta staną się naturalnymi scenami, na których wystąpią artyści; dzięki ruchowej aktywności tancerzy powstaną obiekty i instalacje angażujące przechodniów, turystów, rozszerzając potencjalny krąg zainteresowanych, o tych nie zainteresowanych jeszcze, zapraszając wszystkich do dialogowania.” - dodaje Majewska.
Otwarcie Festiwalu 11 maja zainauguruje spektakl Tabula w wykonaniu stowarzyszenia Compagnie Linga ze Szwajcarii, w którym zasady gry zmieniane są dzięki imponującym i efektownym ruchom scenografii. Kluczową rolę odgrywa tu przestrzeń, dzielona, zdobywana i utwierdzana przez ośmioro tancerzy, podejmujących różnorakie sojusze i wrogie działania. Autorami koncepcji i choreografii są Katarzyna Gdaniec i Marco Cantalupo (12 maja odbędzie się także spotkanie z artystami).
Jednym z wydarzeń wychodzących poza mury budynków będzie instalacyjno-performatywna praca nawiązująca do zagadnień współczesnej architektury House Beating, zaprezentowana na Placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego (al. 3 maja 1). Kolektyw artystów z różnych dyscyplin zbada i zreinterpretuje koncepcje modernistycznej przestrzeni, a atletycznie zbudowani tancerze zbadają graniczne i architektoniczne możliwości swoich ciał przy muzyce Plejad Xennakisa. Wstęp wolny.
Festiwal KROKI to także pokazy filmowe. W kinie Małopolskiego Ogrodu Sztuki odbędzie się Dances with Camera, międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, odbywający się w ramach Short Waves Festival. Ich wspólnym językiem jest ruch i taniec, a wyselekcjonowane filmy odsłonią przed widzami różnorodność fizycznej ekspresji, zaprezentowanej za pomocą filmowej narracji. Różnorodność objawia się także w rozmaitości form – w programie znalazły się produkcje dokumentalne, animowane, fabularne, projekty eksperymentalne i choreograficzne impresje, propozycje refleksyjne jak i komediowe, zawsze w intrygujący sposób przedstawiające taniec jako cielesną narracje, sposób poszukiwań i intrygującą podróż w nieznane.
W programie festiwalu nie brakuje też warsztatów, takich jak Gaga people z Adi Weinberg-Prejną. GAGA to język ruchu stworzony dwadzieścia lat temu przez Ohada Naharina, twórcę i choreografa izraelskiej Batsheva Dance Company. Dziś mówi się o niej jako o „wyższej edukacji”, która nie opiera się żadnej z tanecznych technik, pokazując, jak lepiej tańczyć w tej, którą praktykuje się na co dzień. „Tańczysz klasycznie? Gaga pozwoli Ci być lepszą baleriną! Próbujesz sił w tańcu współczesnym? Odkryjesz nowe możliwości swego ciała! W ogóle nie tańczysz, a chciałbyś? Gaga pozwoli Ci posmakować przyjemności ruchu!” - zachęcają organizatorzy.
Przewidziane są także spektakle dla najmłodszych – w tym roku będzie to między innymi Colorful Games, interaktywne, cyrkowo-taneczne przedstawienie dla dzieci, stworzone przez litewski „Dansema” Dance Theater. Przeznaczony dla dzieci w wieku do trzech lat spektakl, za pomocą gier i zabaw pomaga najmłodszym odkrywać i akceptować otoczenie wokół nich, zachęcając, by odkrywały nie tylko stworzony na scenie mały świat, ale i siebie.
Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ceny biletów oraz pełen program Festiwalu KROKI 2018 dostępny tutaj: http://teatrwkrakowie.pl/aktualnosci/vi-miedzynarodowy-festiwal-tanca-wspolczesnego-kroki-2018