KRAKERS
20.04.2018

W dniach 20-22 kwietnia 2018, Fundacja Wschód Sztuki i Miasto Kraków zapraszają na siódmą edycje Cracow Gallery Weekend KRAKERS, weekend pełen wyjątkowych wydarzeń promujących sztukę współczesną – wystaw, wernisaży i oprowadzań kuratorskich przybliżających krakowski świat sztuki. Hasłem tegorocznej edycji CGW KRAKERS jest Zmiana.
Jak mówią organizatorzy – „Zmiana to jedna z podstawowych modalności czasów współczesnych. Dotyczy to w zasadzie wszystkich obszarów codzienności, począwszy od powierzchniowego rozpoznania zjawisk, aż po głębokie struktury, które zmieniają sposób funkcjonowania człowieka w świecie. Zmiana jako imperatyw często staje się strategią marketingową lub narzędziem w psychologii pozytywnej. Zmiana jako możliwość i manifestacja wolności uobecnia się w naukach humanistycznych, których obszar stał się poligonem ostrzału tradycyjnej normatywności. Rozwój cyfryzacji i technologii umożliwił równorzędne włączenie do codzienności człowieka rzeczywistości wirtualnej, co tym rozmyło pojęcie realności. Przekształceniu uległa również sama sztuka, która wraz z dynamiką czasów współczesnych eksploruje możliwości nowych mediów, jak również problematyzuje zagadnienia, przed którymi staje człowiek wraz z przyjęciem nieustannie przyspieszającego rytmu zmian.”
„Zmiana jest zagadnieniem wielopłaszczyznowym, dotyczy szeroko rozumianego pojęcia percepcji, myślenia o własnych doświadczeniach w kontekście przyzwyczajenia i sposobu opisu, a także często staje się przedmiotem namysłu artystycznego. Sztuka to obszar zmiany kanonu, pojęć, relacji i praktyk. Sztuka to alternatywna możliwość, to miejsce subwersywnych interwencji. Aktualnie możemy dostrzec afirmatywną lub fatalistyczną fascynację technologią, penetrującą medium post-internetu czy gwałtowny opór, który wyraża się w nurtach sytuacyjnych, zainteresowanych szczególnie warstwą doświadczeniową i percepcją.” – dodają
W wydarzeniu biorą udział zarówno galerie z wieloletnią tradycją, jak i efemeryczne inicjatywy artystyczne oraz project roomy często zawiązujące się specjalnie z tej okazji. KRAKERS to zarówno instytucje publiczne, galerie z bogatymi kolekcjami i długim stażem na rynku sztuki, jak i miejsca ukryte, wernisaże w podwórkach. Program główny obejmuje kilkadziesiąt wydarzeń, wystaw autorstwa różnych grup oraz indywidualnych artystów, w tym między innymi: „Chodzi lisek koło drogi, nie ma ręki ani nogi” w Galerii Fosfor, czy też „Co to będzie? (What’s in the air?)” Prekariatu. Program główny KRAKERSA to też nawiązujące do hasła Zmiana wystawy i wydarzenia odnoszące się do roli kobiet w sztuce, ich miejsca w hierarchii akademickiej oraz uzyskania praw wyborczych – jak, na przykład, działanie performatywne „Macierz” realizowane przez Kolektyw Kuratorski w przestrzeni Collegium Maius, wystawa zbiorowa „Przemiany” z udziałem m.in Alicji Żebrowskiej, Marty Deskur, Agaty Kus w Art Agenda Nova. Wydarzeniem towarzyszącym będzie też panel dyskusyjny w Międzynarodowym Centrum Kultury: „Czy sztuka kobiet jest delikatniejsza, bardziej dekoracyjna?”
Wydarzenia towarzyszące to jednak nie tylko panele dyskusyjne, ale też warsztaty, wydarzenia muzyczne oraz oprowadzania kuratorskie - takie jak przygotowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie dwa wyjątkowe oprowadzania kuratorskie po nowo otwartej Galerii Sztuki XX i XXI wieku. Będzie to nie tylko pierwsza okazja do zwiedzenia wystawy z przewodnikiem, ale dodatkowo jedno z oprowadzań, o charakterze eksperymentalnym, przygotowano specjalnie z myślą o uczestnikach KRAKERSA.
Już w sobotę, 14 kwietnia o godz 17:00 w Hotelu Pod Różą odbędzie się jedno z wydarzeń poprzedzających CGW KRAKERS: spotkanie z Wernerem Jerke – kolekcjonerem polskiej sztuki współczesnej i fundatorem pierwszego prywatnego muzeum polskiej sztuki w Niemczech. Oprócz tego dzięki współpracy z Ambasadą Szwecji w dniach 15 – 19 kwietnia odbędzie się przegląd filmowy „Bergman 100: Retrospektywa” zorganizowany z okazji setnych urodzin Ingmara Bergmana, kiedy to wyświetlone zostaną fabularne filmy artysty oraz dokumenty traktujące o jego życiu i twórczości. Każdą z projekcji poprzedzi prelekcja wprowadzająca w tematykę filmu oraz jego skomplikowane konteksty (wygłoszone przez m.in. Annę Litak, Jan Balbierza, oraz Piotra Zdybałę). Dodatkowymi wydarzeniami będą także zorganizowany przez Cricoteke wyjątkowy spacer śladami Tadeusza Kantora, prezentacja twórczości młodych artystów związanych z Fundacją 4 Style, czy też oprowadzania szlakiem krakowskich galerii oraz wystawy w takich miejscach jak MOCAK, Bunkier Sztuki, Międzynarodowe Centrum Kultury i wielu innych.
Już po raz drugi odbędzie się też konkurs na najlepszą wystawę 2000+, którego celem jest wyróżnienie progresywnych realizacji, będących na wysokim poziomie w warstwie merytorycznej, audio-wizualnej czy performatywnej. Jednym z kryteriów konkursowych będzie nawiązanie do hasła przewodniego tegorocznej edycji, czyli zmiany. Szczegóły i regulamin konkursu: http://cracowgalleryweekend.pl/konkurs/
Centrum festiwalowym CGW KRAKERS 2018 stanie się MICET (Muzeum Interaktywne w Narodowym Starym Teatrze). W tym miejscu odbędzie się otwarcie gallery weekendu, w piątek, 20 kwietnia o 17:30. Podczas trwania weekendu, tam też będzie można zaczerpnąć szczegółowych informacji na temat programu i poszczególnych wydarzeń.
Więcej informacji o programie głównym, wydarzeniach towarzyszących oraz galeriach biorących udział w CGW KRAKERS 2018 na stronie http://cracowgalleryweekend.pl/program-2018/ oraz Facebooku.