Gra z Kantorem
26.03.2018
Od marca do listopada 2018 roku, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA zaprasza na cykl spotkań „Gra z Kantorem”. Co miesiąc, w poniedziałki, prezentowane będą spektakle zagranicznych reżyserów lub grup otwarcie przyznających się do inspiracji Tadeuszem Kantorem.
Na chęć wejścia w dialog z dorobkiem Tadeusza Kantora powoływało się wielu uznanych artystów, nie tylko z obszaru sztuk wizualnych, ale także filmu i tańca, a przede wszystkim - teatru. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA zaprasza na cykl spotkań „Gra z Kantorem” poświęcony prezentacji dorobku wybitnych zagranicznych reżyserów, którzy przyznają się do inspiracji krakowskim artystą.
„Wpływ Kantora na rozwój sztuk performatywnych na całym świecie jest ogromny i niepodważalny.” - twierdzi dr Anna Róża Burzyńska - „Umieszczając twórcę Umarłej klasy pośrodku trójcy pionierów teatru postdramatycznego (obok Roberta Wilsona i Klausa-Michaela Grübera), wybitny niemiecki teatrolog Hans-Thies Lehmann nie tylko zwraca uwagę na cechy szczególne jego twórczości, idealnie odpowiadające definicji teatru postdramatycznego, ale także podkreśla ważną rolę artysty w procesie przeprowadzania «aksamitnej rewolucji», która wkrótce miała otworzyć drzwi europejskich teatrów repertuarowych dla nowego, zrodzonego bardziej z ducha obrazów i muzyki niż słowa teatru. ”
Reżyserzy prezentowanych spektakli, jak dodaje Burzyńska, „podchodzą do dorobku Kantora tak, jak Kantor podchodził do dramatów Witkacego: nie wystawiał ich słowo po słowie, nie grał Witkacego, tylko grał z Witkacym. Tak, jak gra się w karty albo szachy z mądrym, trudnym przeciwnikiem.”
Podczas pierwszego z pokazów, 26 marca 2018 roku, odbędzie się projekcja House/Lights w reżyserii Elizabeth LeCompte:
„Drogi Elizabeth LeCompte i Tadeusza Kantora przecięły się po raz pierwszy, gdy w 1979 roku reżyserka zobaczyła w nowojorskim teatrze La MaMa Umarłą Klasę. Zafrapowały ją nieoczekiwane podobieństwa pomiędzy teatrem Cricot 2 a założonym w 1975 roku zespołem The Wooster Group: zespół będący raczej kolektywem ekscentryków niż klasycznym ansamblem aktorskim, praca w nietypowej przestrzeni będącej domem dla teatru (garaż przy Wooster Street, piwnica w Krzysztoforach), dążenie do niezależności organizacyjnej i finansowej. Nade wszystko: zanurzone głęboko w przedwojennej awangardzie korzenie estetyki obu grup.”
[Więcej informacji o spektaklu na stronie The Wooster Group: http://thewoostergroup.org/house-lights lub na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/403009500158386/]
Projekcje spektakli odbywać się będą co miesiąc, od marca do listopada 2018 roku, w poniedziałki o 18.30, w sali teatralnej Cricoteki. Każdy pokaz (tłumaczony na język polski) będzie poprzedzony krótką prelekcją dr Anny Róży Burzyńskiej o związkach prezentowanych nagrań i twórców z Tadeuszem Kantorem. Wstęp wolny.
Program:
26 marca: House/Lights, reż. Elizabeth LeCompte, Wooster Group
23 kwietnia: Długie życie, reż. Alvis Hermanis
28 maja: Les Philosophes, reż. Josef Nadj
25 czerwca: Stifters Dinge, reż. Heiner Goebbels
30 lipca: Wujaszek Wania, reż. Luk Perceval
27 sierpnia: Kindertotenlieder, reż. Gisèle Vienne
24 września: The Institute of Memory (TIMe), reż. Lars Jan
29 października: Je suis sang, reż. Jan Fabre
26 listopada: La Mélancolie des Dragons, reż. Philippe Quesne
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Kraków
ul. Nadwiślańska 2-4