Otwarcie nowego sezonu w Galerii Henryk
07.10.2017

Trzeci sezon Henryk rozpoczyna trzema wystawami podejmującymi temat rynku sztuki. Artyści Henryka pokażą zupełnie nowe prace w mieszkaniu kamienicy przy ul. Rakowickiej. W Ogrodzie Botanicznym zaprezentowana zostanie praca Łukasza Skąpskiego, a w siedzibie Galerii Henryk przy ul. Wrzesińskiej będziemy mogli oglądać indywidualną wystawę Gregora Rozanskiego.
Aleksnader Celusta, współwlaściciel Galerii Henryk, kurator: "Punktem wyjścia i inspiracją do stworzenia programu otwarcia nowego sezonu Galerii Henryk była dla mnie dwuletnia praca z artystkami i artystami. W pierwszym roku działalności pracowałem nad wystawami indywidualnymi, nabywając praktyki jako kurator, nawiązując bliższe relacje z zaproszonymi gośćmi. Dzięki temu, że część z nich podjęła stałą współprace z Galerią, z project space’u staliśmy się galerią komercyjną. Pierwszy sezon zamknęła wystawa Ojciec szklarz, matka szyba w której brali udział m.in. Joanna Rajkowska, Jerzy Kosałka, Tomasz Kręcicki, Bartosz Kokosiński i Paweł Matyszewski."
Łaska pańska na pstrym koniu jeździ
Paweł Dudziak, Adrian Kolerski, Emilia Kina, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Michał Soja, Katarzyna Szymkiewicz
otwarcie: 7 października, 19:00, ul. Rakowicka 11a/16, 31-511 Kraków
8 października – 3 listopada 2017
kurator: Aleksander Celusta
Łaska pańska na pstrym koniu jeździ jest zbiorową wystawą siedmiorga reprezentowanych przez Henryka artystów (Paweł Dudziak, Adrian Kolerski, Emilia Kina, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Michał Soja, Katarzyna Szymkiewicz), organizowaną w wynajętym mieszkaniu przy ul. Rakowckiej. Każdy z nich w jednostkowy sposób odnosi sie do tematu mechanizmów rynkowych. Inspiracją do twórczych działań i interwencji jest szalony czas pierwszych wzlotów i upadków towarzyszący każdemu minionemu już debiutowi.
Żebro Adama
Łukasz Skąpski
otwarcie: 8 października, 13:00-14:00, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Kopernika 27, 31-501 Kraków
9 października – 3 listopada 2017
kurator: Aleksander Celusta
Praca Skąpskiego mnoży żebro Adama w tytułowej edycji 3+1. Edycja w tej liczbie jest najczęściej stosowana na rynku sztuki głównie dlatego, że w zachodnim prawie autorskim prace nie przekraczające czterech sztuk traktowane są jako prace oryginalne (a więc jednostkowe). Artysta, poprzez włączenie liczby edycji do tytułu pracy i przedstawiając to co jednostkowe w edycji cztery, gra z rynkowym rozumieniem wyjątkowości jednostkowego aktu, jakim było zarówno biblijne stworzenie, oraz jakim zwykle bywa twórczość artystyczna. Praca odnosi się zatem do zasad działających na rynku sztuki, zagadnień związanych z procesem twórczym i roli materii –
z jakiej twórca realizuje swoje dzieło: edycje żeber wykonano z gliny, podobnie jak biblinejnego Adama.
Second Coming
Gregor Rozanski
otwarcie: 9 października, 19:00, Henryk Gallery, ul. Wrzesińska 4/1, 31-031 Kraków
10 października – 3 listopada 2017
kurator: Michał Gulik
Współczesna produkcja kulturowa, skupiona na wskrzeszaniu przeszłej chwały, naznaczona jest oczekiwaniem na powtórne przyjście, które przerwałoby pętlę rekurencji. Niespełnione melodie minionych rewolucji zawieszają nas w poczuciu nieznośnego oczekiwania. Nieważne, czy wyglądamy zwrotu ku tradycyjnym wartościom, czy prorokujemy społeczną rewolucję, naszą społeczną wyobraźnią zawładnęło pragnienie powrotu. Wystawa Gregora Różańskiego, polskiego artysty postkonceptualnego, bada estetykę i doświadczenie zmysłowe związane z tym oczekiwaniem. Różański podąża za mesjanistycznymi przepowiedniami kontrkultury, badając sztukę i muzykę doby przyspieszającego kapitalizmu i postępującego rozkładu.
Wystawa dla ludzi pracy w zautomatyzowanym świecie bez pracy dla ludzi.
Partnerem projektu jest Festiwal Unsound.
Wystawy współfinansowane ze środków finansowych Gminy Miejskiej Kraków www.krakow.pl