Boardwalk Empire opowiada o Enuchu Thompsonie (wzorowanym na autentycznej postaci Enocha „Nucky`ego” Johnsona), jego nielegalnym biznesie i zagmatwanym życiu osobistym. Do tego dochodzi sterowanie politykami wysokiej rangi, zlecanie morderstw i straszenie innych bandziorów. Fabuła serialu jest wielowątkowa, bohaterowie pojawiają się i znikają. Aby poznać świat Atlantic City z okresu prohibicji, należy po prostu dokładnie oglądać każdy odcinek i nie lekceważyć nawet najmniejszych wydarzeń, bo i one zrobią zamieszanie w życiu bohaterów.
Największym atutem serialu jest silne osadzenie fabuły w kontekście historycznym.
Twórcy serialu w interesujący sposób wykorzystują rekwizyty, np. gdy Jimmy Darmody musi uciekać z Atlantic City do Chicago, czyta Free Air Sinclaira Lewisa, powieść drogi o podobnej podróży w poszukiwaniu szczęścia. Tę samą książkę czyta nastoletnia prostytutka, marząc o podzieleniu losu bohaterki dzieła przyszłego noblisty. Innym przykładem może być Margaret Schroeder czytająca niedokończoną powieść Henry`ego Jamesa The Ivory Tower. Głównym tematem książki jest negatywny wpływ pieniędzy na moralność i charakter ludzki, czego bohaterka serialu doświadczy na własnej skórze... Tego typu kulturowa gra z widzem nie jest niczym nowym – mieliśmy z nią do czynienia choćby w Californication (grunge, Slayer, Dean Koontz itd.), ale w Boardwalk Empire wymaga ona od widza wiedzy o czasach, których raczej nie pamięta z dzieciństwa.
W opowieści o okresie prohibicji w Stanach Zjednoczonych nie mogło zabraknąć postaci takich, jak Al Capone czy John Torrio, których nazwiska są synonimami epoki. Również Nelson Van Alden jest z historycznego punktu widzenia zbiorową postacią autentyczną – agenci, zwani gunman (rewolwerowiec), znani byli z tego, że najpierw strzelają, a dopiero potem pytają. Również Sebso jest reprezentatywny jako skorumpowany agent Biura Prohibicyjnego, z którego w ciągu pierwszych czterech lat działalności zwolniono za łapówkarstwo ponad 1000 osób (połowa personelu). Boardwalk Empire pokazuje też, jak wielką fikcją była prohibicja, zwana szlachetnym eksperymentem. W serialu zapotrzebowanie na alkohol rośnie z odcinka na odcinek, tak jak się to działo w rzeczywistości (liczba speakeasies – nielegalnych barów – wzrosła w Nowym Jorku z 15 do ponad 32 tys. w ciągu zaledwie dekady).
Serial ma właściwie same zalety. Doskonała obsada ze Stevem Buscemi, Michaellem Pittem, Kelly Macdonald i Michaelem Shanonem na czele. Dobre zdjęcia Jonathana Freemana (m.in. The Edge of Love). Wszelkie aspekty techniczne, poczynając od strojów, dekoracji, a na dźwięku i charakteryzacji kończąc, doprowadzone są do perfekcji. Boardwalk Empire jest sprawnie zrealizowany, dobrze napisany i doskonale zagrany, a przy tym stawia przed widzem wyzwania intelektualne.
Produkcja HBO jest jedną z trzech nowości serialowych tego sezonu, które nie zawiodły oczekiwań. Pozostałe dwie to Terriers (który niestety został odwołany, okazując się zbyt zagmatwany – fabularnie i moralnie) i The Big C (doceniony na rozdaniu Złotych Globów, opowiadający, w przewrotny sposób, o kobiecie umierającej na raka). Jednak to Boardwalk Empire zyskał największą rzeszę widzów, najlepsze recenzje i „dostał” drugi sezon jeszcze przed emisją pierwszego odcinka. Jest jednocześnie dowodem na to, że gdy Scorsese się czegoś dotknie, zmienia to w złoto. Kolejne odcinki serialu zapowiadają się niezwykle interesująco – dalsza część historii szlachetnego eksperymentu i całych lat 20. w Stanach Zjednoczonych to niekończące się skandale, kontrowersje oraz smaczki kulturowe i społeczne. Pozostaje czekać cierpliwie, a tymczasem sięgnąć po Lewisa, Jamesa i innych konstruktorów krajobrazu kulturalnego roaring twenties.
Zakazane imperium (Boardwalk Empire)
reżyseria: Timothy van Patten, Allen Coulter, Martin Scorsese
scenariusz: Nelson Johnson, Meg Jackson, Steve Kornacki, Lawrence Konner, Howard Korder, Margaret Nagle,Terence Winter
grają: Steve Buscemi, Michael Pitt, Kelly Macdonald, Michael Shannon, Dabney Coleman, Shea Whigham, Aleksa Palladino, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Anthony Laciura, Michael Stuhlbarg, Vincent Piazza, Michael Williams i inni
producenci: Martin Scorsese, Stephen Levinson, Timothy van Patten, Mark Wahlberg, Terence Winter
kraj: USA
rok: 2010
HBO