Tytuł ekspozycji nawiązuje do elementu anatomicznego oka, związanego z największą rozdzielczością widzenia, w której występuje zagęszczenie tak zwanych czopków, czyli światłoczułych receptorów oka. Tilman Wendland w swoich przestrzennych, architektonicznych konstrukcjach, do których wykorzystuje między innymi płyty pilśniowe, papier lub tekturę, stara się podkreślać wszelkie zmiany percepcji, próbując nadać im określony kształt. Modeluje jak plastelinę otaczające miejsca, które stają się żywym, aktywnym tworem, zmieniającym raz za razem swój ontologiczny status. Poprzez minimalistyczne i surowe w swojej postaci instalacje, Wendland opracował własny sposób operowania przestrzenią, którą obserwuje i przystosowuje do swoich instalacji.
Przechadzając się po galerii zauważamy, że prace Wendlanda stają się tłem dla całej powierzchni CSW, podkreślonym przez dodatkowy element bieli, stale występujący w pracach artysty.
Wendland w pozornie subtelny sposób wskazuje miejsca aktywności przestrzeni, które zaczynają się ze sobą komunikować. Instalacje zajmują przestrzeń, a przestrzeń zaczyna stopniowo należeć do widza, który z uczuciem lekkiej pikselizacji obrazu, opuszcza wyciszoną przestrzeń galerii. Plamka żółta jest niezmiernie trudną wystawą, której jedynym pewnikiem jest widoczna gołym okiem naturalna symbioza obiektów Wendlanda z wnętrzem Centrum. Artysta poprzez niezwykłą umiejętność penetrowania otaczających go miejsc zmusza widza do pobudzenia wszystkich zmysłów, do czystej obserwacji samego zjawiska widzenia, narażonego na co dzień na wiele nieznaczących bodźców, które zamazują prawdziwy obraz rzeczywistości.
Plamka żółta Tilman Wendland
kurator: Kasha Bittner
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu Toruń, 26.02.2010 – 30.05. 2010
Foto: Ernest Wińczyk, dzięki uprzejmości CSW w Toruniu