Adoracja i okazywany szacunek mają być nagrodą za podjęty trud. Nie trudno się domyślić, że plany Jakoba Vossa, a sugeruje to już sam tytuł powieści, okażą się mrzonką, marzeniem, krótkim snem.
Wydarzenia przedstawione są z punktu widzenia kilkunastoletniego chłopca, jedynego syna Jakoba Vossa. Młody Nicholas ma problemy z aklimatyzacją: hermetyczne, nieufne, drobnomieszczańskie środowisko niechętnie przyjmuje obcych. Tym bardziej, jeśli pojawiają się wraz z zamiarem wprowadzenia symptomatycznych zmian, będących wyrazem niezgody na istnienie świata w jego obecnym, w podtekście, niedoskonałym kształcie.
Z racji pozycji, którą chłopiec zajmuje w gronie rówieśników, jego wchodzenie w dorosłość jest niepełne, a rytuał inicjacji przebiega w połowicznej, skarłowaciałej formie. Podobnie jak dorosłość ojca, którego marzenia o posiadaniu władzy i podziwie stygną wraz z kolejnymi, martwymi zwierzętami, i podobnie jak ponura egzystencja mieszkańców miasteczka. Skonfrontowanie w obrębie jednego sjużetu niezdrowych ambicji Vossa, kategorii małomiasteczkowej przeciętności odbieranej niemalże tożsamościowo, ponadczasowych problemów okresu dojrzewania oraz rzadko poruszanej w literaturze pięknej problematyki masowego cierpienia zwierząt, mogło uczynić tę pozycję interesującą.
Tak się jednak nie stało.
Pomimo cech wysoce negatywnych, to właśnie postać Jakoba Vossa, nadzorcy i strażnika „treblinki dla zwierząt” (nazwanej tak przez jednego z bohaterów powieści) jest jednym z najlepiej zarysowanych protagonistów, potrafiącym wzbudzić, o zgrozo, czytelniczą sympatię. Matthias Göritz konsekwentnie buduje narrację przy użyciu suchych, reportażowych, ale subtelnie zliryzowanych zdań. Dysponuje wyrafinowanym stylem i to sprawia, że całą powieść czyta się dobrze. Prawie tak dobrze jak jej pierwsze, doskonałe strony, zawierające dynamiczny opis jazdy pędzącego z górki na rowerze chłopca. Wypadek, któremu ulegnie bohater, rzuci cień katastrofy (również symbolicznej) nie tylko na nadchodzące wydarzenia, ale niestety, również na z wolna malejącą czytelniczą satysfakcję.
Krótki sen Jakoba Vossa
Matthias Göritz
Korporacja Ha!art, 2009