Dzieło Paige Johnson warte jest uwagi. Surfując w sieci łatwo odkrywamy, że niezwykle trudno znaleźć jest niekomercyjne informacje na temat placów zabaw, szczególnie takie, które bezpośrednio dotyczyłyby kwestii ich projektowania i realizacji. Rzadko trafić można na propozycje rozwiązań stylistycznie niesztampowych, które wyraźnie wskazywałyby na chęć zaproponowania czegoś nowego i unikatowego. Rzecz jasna, nie jest to problem sieci jako takiej; niedobór informacji wynika, o banale!, z tego, że świeżego i oryginalnego wzornictwa placów zabaw po prostu brakuje. I okazuje się, że nie tylko w Polsce, ale i na świecie (różnica, polega na tym, że „na świecie” takie realizacje bywają, u nas ich liczba jest na poziomie nano).
Sedno problemu tkwi nie tyle w zastygłym przyzwyczajeniu do placów zabaw, które mijamy codziennie, często w niezmienionym od kilkunastu lat stanie, ile raczej w szeroko rozpowszechnionym braku świadomości tego, jak mogłoby być.
Szczególnie istotnym jest tu aby dotrzeć do artystów i architektów; przekonać ich, że projektowanie placów zabaw nie jest zajęciem mało twórczym, denobilitujacym a przy tym z deka niepoważnym (a taka opinia niestety wydaje się krążyć…). Kluczowym jest uświadomienie, że plac zabaw stanowić może na prawdę wyjątkowe medium artystycznego wyrazu o silnym oddziaływaniu społecznym ze względu chociażby na możliwą intensywność stymulowania wyobraźni, a w konsekwencji wzbogacenia ogólnego rozwoju i wrażliwości, tak dzieci, jak dorosłych. Trzeba wzbudzić potrzebę podjęcia inicjatywy łączącej w przestrzeni publicznej sztukę i zabawę, inicjatywy indywidualnego i kolektywnego działania artystów, bezpośrednio w tkance miasta, na rzecz placów zabaw-małej architektury.
"http://playgrounddesigns.blogspot.com":http://playgrounddesigns.blogspot.com/
"http://goodchurchdesign.blogspot.com":http://goodchurchdesign.blogspot.com/
"http://gardenhistorygirl.blogspot.com":http://goodchurchdesign.blogspot.com/
"http://airydisc.blogspot.com":http://goodchurchdesign.blogspot.com/
Warte uwagi są jeszcze dwa blogi:
"http://www.vulgare.net":http://www.vulgare.net/
"http://experimentalplay.blogspot.com":http://experimentalplay.blogspot.com/
*całość artykułu Emilii Osińskiej na blogu: "Projekt Miejski":http://projektmiejski.wordpress.com/
Foto: Grosse Tete. La Grande Borne, Francois Lalanne, Grigny, Francja, 1967 – za "http://playgrounddesigns.blogspot.com":http://playgrounddesigns.blogspot.com/
« powrót