Ta publikacja ma egalitarny charakter, działa na zasadzie flirtu z odbiorcą, swego rodzaju ekscytującej gry: dotknij, wybierz, powieś, opraw, podaruj... – oczywiście nie wszystko „nam” – artyst(k)om, mówiącym we wprowadzającym tekście kuratorkom – się spodoba, może nawet już na samą myśl o tym, co możesz zrobić, przechodzą nam po plecach ciarki, ale masz do tego prawo, możesz to odczytać inaczej, nawet strywializować, w sumie nie będziemy o tym wiedzieć, choć może znajdziemy kiedyś w tramwaju zdjęcie, które komuś wypadło z plecaka. Jesteśmy wspólnie uczestnikami tej przygody.
Oprócz reprodukcji prac katalog zawiera również wypowiedzi artystów biorących udział w wystawie. Zadano im następujące pytanie: Jakie jest miejsce fotografii-sztuki dzisiaj: przy jej rozpowszechnieniu i umasowieniu? Odpowiedzi wydrukowane są na papierze o dużym formacie przypominającym plakat, co znów kusi możliwością ekspozycji w zaciszach naszych domów. Ja miałam ochotę nie tylko powiesić ów „plakat” na ścianie, ale też zakreślić flamastrem te wypowiedzi, z którymi się zgadzam, tym samym eksponując też pozostałe, nie tak, moim zdaniem, trafne. Znów więc poczucie wolności, możliwości wyboru i jego pokazania. Nie twierdzę, że zdjęcia, które dostajemy do ręki i które stają się naszymi podopiecznymi, mogą funkcjonować zupełnie bez bagażu wcześniejszych zamierzeń czy to ich twórców, czy kuratorek wystawy, to u nich znajdziemy początek kłębka nici tworzących sieć relacji. Właśnie ta relacyjność znaczeń pierwotnych (jeśli takowe są) i tych nabytych później jest tu kołem napędowym, które, znów, jednocześnie łączy i dzieli, pozwalając na wytworzenie poczucia wspólnotowości.
Cieszy więc to, że katalog dokumentujący Sum is equal to the difference najprawdopodobniej nie stanie na półce, raczej ulegnie cudownej dezintegracji, po to tylko, by się rozprzestrzenić, rozplenić, działać jak rozsypane puzzle, do których producent nie dodał zdjęcia mającego z nich powstać obrazka.
Katalog fotografii/Be-A-Curator-Kit towarzyszący wystawie Sum is equal to the difference
Artyści biorący udział w projekcie:
Piotr Bekas, Tomasz Dubiel, Magdalena Kmiecik, Monika Kmita, Aleksandra Loska, Bartek Lurka, Weronika Ławniczak, Kaśka Maniak, Dawid Misiorny, Piotr Niepsuj, Witek Orski, Krzysztof Pacholak, Kuba Ryniewicz, Łukasz Wierzbowski
Kuratorki:
Kaśka Maniak, Patrycja Musiał
Galeria Szara, ul. Srebrna 1, Cieszyn, 06.07. – 31.08.2012.
No Local, ul. Sławkowska 14, Kraków, 26.05. – 16.06.2012.