Obu wydarzeniom patronuje:
GRAFIKI I PRZESTRZENIE FERDYNANDA SZYPUŁY
GALERIA ASP KATOWICE Rondo Sztuki, Katowice
15.04 – 4.05.2011
Kurator: Mariusz Pałka
Prace Ferdynanda Szypuły przechodziły przeobrażenia formalne w miarę upływu jego twórczego czasu. Od drzeworytu i linorytu poprzez sitodruk do druku cyfrowego w chwili obecnej . Zawsze jednak cechowały się mistrzowskim opanowaniem warsztatu i swoistą charakterystyczną poetyką. Wczesne z lat sześćdziesiątych były pełne groteski i pomysłowości w budowaniu syntetycznych motywów.
Kurator wystawy: Mariusz Pałka
Ferdynand Szypuła urodził się w 1931 roku w Rybniku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom obronił w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Aleksandra Raka i w Pracowni Grafiki Użytkowej pod kierunkiem doc. Bogusława Góreckiego w 1957 roku. Od 1958 do 1968 roku pracuje w Telewizji Katowice jako operator kamery telewizyjnej. W latach 1960- 1979 stale współpracuje z Telewizją jako scenograf. Zrealizował około stu pozycji scenograficznych m.in. Teatry Telewizji, programy cykliczne jak: Melodie Wielkiego Ekranu, Telewizyjny Teatr Muzyki oraz Żywoty instrumentów, który uzyskał Grand Prix na Festiwalu Interwizji w Pradze w 1977r. Od 1972 roku stale współpracuje jako projektant ekspozycji w galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Od 1972 jest stale związany z Komitetem Organizacyjnym Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie oraz Intergrafii w Katowicach, której jest wielokrotnym kuratorem, jurorem i projektantem ekspozycji. Uprawia grafikę warsztatową, plakat. Zajmował się również scenografią teatralną.
Szymon Gdowicz „TRZY”
GALERIA ASP KATOWICE Rondo Sztuki, Katowice
15.04 – 3.05.2011
Kuratorka: Małgorzata Garapich
Szymon Gdowicz, Hipnosis
Skupienie jest początkiem medytacji. Pozwala na oczyszczenie rzeczywistości mentalnej i fizycznej z zaburzających je czynników; jest drogą do wyciszenia. Wystawa Szymona Gdowicza zatytułowana Trzy podąża ścieżkami skupienia. Buduje przestrzeń odrębną.
Posługując się bardzo subtelnymi środkami, artysta prowadzi widza, oddziałując na wszystkie zmysły. Od momentu wejścia w przestrzeń wystawy, do chwili i sposobu jej opuszczenia, Gdowicz precyzyjnie operuje rozmiarami wnętrza, jasnością i cieniem, dźwiękiem, a także fakturą obiektów na jakie natrafi zwiedzający. Każdy z trzech składających się na wystawę filmów eksponuje jeden element: dym, ogień, światło. Artysta rejestruje zjawiska ulotne i niedotykalne, tworząc bardzo proste, estetyzujące projekcje. Ich rozmieszczenie w przestrzeni buduje gradację złożoności, która prowadzi widza od prac wizualnie bogatych, do medytacyjnego zapatrzenia w wyodrębniony szczegół. Stopniowo zmienia się również otoczenie, stając się coraz bardziej intymnym i wyciszonym. Wystawa oddziałuje jako całość: przestrzenno-filmowo-dźwiękowa instalacja, kształtującą szczególnego rodzaju obecność i sposób jej przeżycia.
Trzy filmy, trzy wymiary przestrzeni, trzy zmysły do jakich odwołuje się artysta: wzrok, słuch i dotyk. Trzy sposoby organizacji ruchu odbiorcy wewnątrz instalacji. Tytuł wystawy nie odwołuje się do kontekstów okultystycznych, numerologicznych ani teologicznych. Nie sugeruje treści, a jedynie formę realizacji przedsięwzięcia, którego celem jest indywidualne przeżycie każdego odbiorcy.
Małgorzata Garapich
Zapraszamy serdecznie!
Foto: Ferdynand Szypuła, Rycerz
Fotografie dzięki uprzejmości Ronda Sztuki