31 maja (poniedziałek) godz. 19:00
Kraków, Multikino ul. Dobrego Pasterza 128
Film jest adaptacją opowiadania Zianie Wojciecha Kuczoka. Krystyna Nędza (Iwona Bielska) jest nauczycielką polskiego w poślednim gimnazjum. Wśród uczniów ma opinię wyjątkowej jędzy, ale w rzeczywistości to osoba niezwykle sentymentalna. Podkochuje się w Januszu (Jacek Romanowski) – nauczycielu fizyki, z którym przeżyła kilka upojnych chwil na studenckim wypadzie w góry. Nędza pielęgnuje tamte wspomnienia i coraz bardziej dziwaczeje w swoim staropanieństwie. W końcu postanawia wykonać pierwszy krok…
Nędza
scenariusz i reżyseria - Filip Rudnicki
napodstawie opowiadania Wojciecha Kuczoka Zianie
zdjęcia - Paweł Labe
muzyka - Janusz Grzywacz
montaż - Rudnicki
kierownictwo produkcji - Jagoda Janowska
scenografia i kostiumy - Natalia Horak
charakteryzacja - Anna Warot
producent - Kamilla Rudnicka
produkcja - Pro-Kar Kamilla Rudnicka
współfinansowanie - Alkmena sp. z o.o.
Henryk Herman
Butcher's Films
OBSADA
Krystyna Nędza - Iwona Bielska
Janusz - Jacek Romanowski
Nina - Ewa Kaim
Młoda Nędza - Kornelia Maraszek
Młody Janusz - Daniel Dobosz
Ksiądz katecheta - Krzysztof Globisz
Woźny - Zbigniew Kosowski
Oprych - Kajetan Wolniewicz
Ksiądz w szpitalu - Dariusz Starczewski
Zakochany chłopak - Kacper Grębski
Zakochana dziewczyna - Zosia Franaszek
Kujonka - Julita Golińska
Taksówkarz - Wojciech Jakóbek
T W Ó R C Y
FILIP RUDNICKI
Scenariusz i reżyseria
Ur.
W 2009 zrealizował dokument pt. Xupera dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Film jest portretem 92-letniego podróżnika i etnografa – Borysa Malkina. Reżyser zajmuje się również kręceniem teledysków, reklam i reportaży.
Podczas swojej kilkuletniej działalności (od 2001 roku), grupa Butcher’s Films, którą kieruje Rudnicki, stała się jedną z najważniejszych tego typu formacji artystycznych w Polsce. Zrzesza około dwudziestu osób: reżyserów, scenarzystów, operatorów, kompozytorów i aktorów. Ma na swoim koncie blisko 50 produkcji fabularnych i dokumentalnych, wielokrotnie nagradzanych na festiwalach kina niezależnego w Polsce i za granicą.
WOJCIECH KUCZOK
Autor pierwowzoru literackiego (Zianie)
Ur. 1972 w Chorzowie. Pisarz, scenarzysta, krytyk filmowy. Debiutował jako poeta tomem Opowieści samowite (1996). Jego debiut prozatorski – zbiór opowiadań Opowieści słychane (1999) był nominowany do nagrody literackiej Nike. Za powieść Gnój otrzymał w 2003 r. Paszport Polityki oraz Nagrodę Literacką Nike w 2004. Autor scenariuszy do filmów Magdaleny Piekorz: Pręgi (2004) i Senność (2008). Inne książki: Larmo, Szkieleciarki, Widmokrąg, To piekielne kino.
PAWEŁ LABE
Zdjęcia
Ur. 1984 w Krakowie. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Radia i Telewizji (kierunek: Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia) oraz Paostwowej Wyższej Szkoła Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (kierunek: Fotografia). Realizował zdjęcia do Sztuki ekranowanej dla TVP Kultura. Reżyser i operator Tancerza, filmu dokumentalnego stworzonego w ramach drugiej edycji projektu „Pierwszy dokument” w Studiu Munka. Autor zdjęć do dokumentu Cezarego Grzesiuka Niebieskie chachary o kibicach Ruchu Chorzów. Realizuje również teledyski i spoty reklamowe. Laureat wielu wyróżnień w dziedzinie fotografii.
JANUSZ GRZYWACZ
Muzyka
Ur. 1947 w Zakopanem. Absolwent WSP w Krakowie (filologia polska) i PWSM w Katowicach (w klasie fortepianu). Współzałożyciel kwintetu jazz-rockowego Laboratorium. W 1979 roku zajął się komponowaniem muzyki dla teatru, filmu i telewizji. Napisał muzykę do ponad 100 spektakli teatralnych, m.in: Ubu Król, Czekając na Godota, Hiob, Świętoszek, Hamlet, Tango, Ferdydurke, Don Kichot oraz muzykę do spektakli Teatru Telewizji: Polowanie na karaluchy, Wspaniałe życie, Wykolejeniec, Śliczna dziewczyna. Jest także kompozytorem muzyki do filmów telewizyjnych i animowanych oraz do musicalu Pan Twardowski. Jego piosenki śpiewają m.in. Renata Przemyk, Kasia Groniec, Janusz Radek. Współpracuje z Jarosławem Śmietaną, Markiem Bałatą, Ryszardem Styłą, Jorgosem Skoliasem. Brał też udział w nagraniach płyt Marka Grechuty, zespołu Maanam, Lecha Janerki, Kobranocki, Chłopców z Placu Broni. Ogromną popularnością cieszy się jego autorska płyta z 2006 roku pt. Młynek kawowy.
A K T O R Z Y
IWONA BIELSKA (jako KRYSTYNA NĘDZA)
Ur. 1952 w Łodzi. Odtwórczyni tytułowej roli w filmie Nędza. Ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie w 1977 roku. W teatrze zadebiutowała rolą Hanki w Moralności pani Dulskiej (1977). Aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego (1977-1988, 1996-2001), Teatru Rozmaitości w Warszawie (2001-2002), a od 2002 r. Teatru Starego w Krakowie. Na dużym ekranie po raz pierwszy wystąpiła w 1978 roku w filmie Próba ognia i wody Włodzimierza Olszewskiego. Najbardziej znane są jej role w Dmie, Wilczycy, Na srebrnym globie i Weselu.
JACEK ROMANOWSKI (jako JANUSZ)
Ur. 1951 w Krakowie. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (1975). Aktor Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu (1975-1978) i Teatru Starego (od 1978). Od roku 2008 dziekan Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Zagrał między innymi w filmach: Tydzień z życia mężczyzny, Karol. Człowiek, który został papieżem oraz Katyniu.
EWA KAIM (jako NINA)
Ur. 1971 w Oświęcimiu. Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie w 1995 roku. Aktorka Teatru Ludowego w Krakowie (1994-1995) i Teatru Starego (od 1995). W kinie znana szczególnie z roli w Aniele w Krakowie. Ostatnio popularność zdobywa jako matka tytułowej bohaterki w serialu Majka.
KRZYSZTOF GLOBISZ (jako KSIĄDZ KATECHETA)
Ur. 1957 w Siemianowicach Śląskich. PWST W Krakowie ukooczył w 1980 roku. Aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu (190-1981) i od 1981 roku Teatru Starego w Krakowie. Grywał u największych polskich reżyserów: Wajdy, Kieślowskiego, Kutza, Marczewskiego, Bajona, Stuhra, Kolskiego, Kędzierzawskiej, a ostatnio również u Jana Kidawy-Błońskiego.
Patronami medialnymi wydarzenia są: RMF Classic, Gazeta Wyborcza, Stopklatka.pl i SPLOT