Oto Miami. Słoneczne, gorące, pełne plaż i pięknych ludzi. Wśród nich dwaj chirurdzy plastyczni: dr Christian Troy oraz dr Sean McNamara. Sean ma piękną żonę oraz dwójkę dzieci, a Christian zdobywa każdą atrakcyjną kobietę, jaka stanie na jego drodze. Są wspólnikami i przyjaciółmi oraz niekwestionowanymi królami chirurgii plastycznej w Miami. Spełnienie amerykańskiego snu. Czy aby na pewno?
Sean zastanawia się, czy aby na pewno wybrał odpowiednią drogę życiową. Czy przypadkiem jego zdolności nie marnują się podczas powiększania biustów, wstrzykiwania kolagenu i odsysania tłuszczu z pośladków? Christian jest uzależnionym od seksu narcyzem, beznadziejnie zakochanym w żonie swojego najlepszego przyjaciela. Ucieczki przed tym niechcianym uczuciem szuka w ramionach przygodnie poznanych kobiet, którym w ramach rekompensaty funduje darmowe operacje plastyczne. Julie, żona Seana, jako matka i żona czuje się nieszczęśliwa. Kiedyś studiowała medycynę, którą musiała porzucić, gdy zaszła w ciążę. Wciąż zastanawia się jak wyglądałoby jej życie, gdyby wybrała Christiana.
To głównie wokół perypetii tego miłosnego trójkąta toczy się akcja serialu. Jednak pojawiają się też niezwykle smakowite wątki poboczne: zbuntowanego syna Seana i jego nieustannie źle lokowanych uczuć; jednej z kochanek Christiana – Kimber, gwiazdy porno przemysłu, czy Liz, lojalnej współpracownicy chirurgów, która jest z nimi na przysłowiowe dobre i złe.
Mimo pięknych krajobrazów oraz równie pięknych ciał i twarzy bohaterów, ciężko nie zauważyć, że uczuciem, które dominuje w serialu, jest przytłaczające wszystkich nieszczęście. Bohaterowie są zagubieni, pełni lęków i kompletnie bezradni, gdy przychodzi im uporać się z ich własnymi emocjami. Rozpaczliwie szukają swojego miejsca oraz miłości, przechodząc z rąk do rąk i z łóżka do łóżka.
„Nip/Tuck”, mimo poruszanego tematu, nie propaguje operacji plastycznych. Wyraźnie pokazuje, że zmiana wyglądu nie zmieni charakteru pacjenta ani nie sprawi, że będzie szczęśliwszy. Zarówno Sean jak i Christian przyznają uczciwie, iż sprzedają iluzję. Nie uzdrawiają ludzi, jedynie na chwilę pomagają im zapomnieć o bólu.
Wyznacznikiem popularności oraz jakości serialu jest ilość pojawiających się gościnnie, gwiazd. Wśród celebrytów, którzy zaszczycili swoją obecnością plan „Nip/Tuck’a” znalazły się Famke Janssen (genialna w roli transseksualnej Avy), Vanessa Redgrave, Rosie O’Donell czy Jacqueline Bisset.
Jednym z głównych atutów „Nip/Tuck’a” jest niezwykły realizm, z jakim autorzy przedstawiają wszelkie chirurgiczne zabiegi. Nie ma upiększeń, nic nie zostaje utajnione. Jest krew, są łzy, odsysany tłuszcz oraz silikon. Są też komplikacje pooperacyjne, błędy w sztuce i dużo bólu. Czasem widz ma wrażenie, iż ogląda dokument z operacji. Twórcy bez złudzeń pokazują nam, że aby być „pięknym” należy dużo wycierpieć. Zadają też pytanie, czy naprawdę warto?
Kolejną mocną stroną serialu jest czarny humor oraz cyniczne podejście do życia, które pozwala bohaterom trwać dalej, a widzom uśmiechnąć się od czasu do czasu (a nawet dość często) pomimo oparów wszechogarniającej depresji.
Oglądając kolejne dramaty i problemy, w które wplątują się piękni, opaleni i bogaci bohaterowie, nie sposób nie zadać sobie jakże prostego i banalnego pytania: czy warto? Czy większe piersi, inny kształt nosa lub mniej zmarszczek sprawią, że nasze życie również przejdzie metamorfozę? Okazuje się jednak, iż odpowiedź na to pytanie nie jest ani prosta, ani banalna.

Foto: "FX":http://www.fxnetworks.com/shows/originals/niptuck/index.php

Bez skazy (Nip/Tuck)

reżyseria: Jamie Babbit, Ryan Murphy, Charles Haid, i inni
scenariusz: Ryan Murphy i inni
obsada: Dylan Walsh (Dr Sean McNamara), Julian McMahon (Dr Christian Troy), John Hensley (Matt McNamara) Joely Richardson (Julia McNamara), Roma Maffia (Dr Liz Cruz), Linda Klein (Pielęgniarka Linda), Kelly Carlson (Kimber Henry)
kraj: USA
premiera pierwszego sezonu: 22 lipca 2003
premiera w Polsce: 13 kwietnia 2005
produkcja: "FX":http://www.fxnetworks.com/shows/originals/niptuck/index.php