Główny bohater komiksu, Nakahara Hiroshi, to człowiek sukcesu, przedstawiciel generacji "białych kołnierzyków". Stateczny biznesmen w słusznym wieku, szczęśliwie żonaty, z dwójką dzieci. Bez nałogów, jeśli nie liczyć nadmiernego zamiłowania do wódeczki. Wracając z biznesowej delegacji do domu w Tokio, dziwnym trafem gubi się na dworcu w Kioto. Przypadkowo wsiada do pociągu zmierzającego do Kurayoshi, swojego rodzimego miasteczka, które w niczym już nie przypomina miejsca zapamiętanego przez Nakaharę w dzieciństwie. Nie zmienił się właściwie tylko cmentarz, na którym doszło do przedziwnego zdarzenia. Bohater cofnął się w czasie o trzydzieści pięć lat, do czasów, kiedy kończył gimnazjum…
Uwięziony w ciele czternastolatka, lecz z umysłem i pamięcią dorosłej osoby, na nowo przeżywa jeden rok z własnego życia.
Nawiasem mówiąc, podobny chwyt fabularny z przenoszeniem się w czasy młodości został zastosowany w Too Cool to Be Forgotten Aleksa Robinsona, autora o ponad dwie dekady młodszego od twórcy Odległej Dzielnicy. Co ciekawe, komiks, który znalazł się w planach wydawniczych oficyny Timof i cisi wspólnicy, ma zbliżoną konstrukcję fabularną i opowiada podobną historię. Kiedy ukaże się na polskim rynku, nadarzy się okazja, aby porównać wschodnie i zachodnie spojrzenie na podobny problem.
Jeśli istnieje coś takiego jak "męska literatura komiksowa", to Jiro Taniguchi powinien być jej czołowym przedstawicielem. Większość z jego prac, które ukazały się na polskim rynku (oprócz wspomnianego Ratownika, także Zoo zimą i Wędrowiec z Tundry) traktuje o bardzo "samczych" tematach. Są to kolejno staroświecki heroizm w bardzo nieheroicznych czasach, dojrzewanie do pracy i miłości oraz zapisane w męskich genach zmagania się z naturą. Odległa dzielnica, dramat mężczyzny dojrzałego, wpisuje się w ten nurt. Formanie to bardzo prosta, wręcz surowa historia. Pozbawiona niespodziewanych fabularnych twistów, wyrafinowanych metafor i artystycznych chwytów. Nieskomplikowanej opowieści wtóruje precyzyjna kreska, w pełni podporządkowana funkcji przekazywania treści. Komiks Taniguchiego został doceniony zarówno w Europie (nagroda Alph’Art za najlepszy scenariusz w 2003 roku), jak i w Ameryce (tegoroczna nominacja do dwóch statuetek Eisnera), obecnie czeka na swoją ekranizację. Zanim,jako film pojawi się w kinach, warto się z nim zapoznać w oryginalnej formie.
Odległa Dzielnica
Jiro Taniguchi
Tłum.: Maria Tomaszewska-Bolałek
Hanami
04/2010