Na takie odkrycie czeka Galeria Rzeźby Śląskiej znajdująca się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jej początki sięgają 1950 roku, kiedy to podjęto decyzję o utworzeniu na zdewastowanym przez przemysł górniczy terenie - pomiędzy Katowicami a Chorzowem - miejsca odpoczynku dla mieszkańców Śląska.
Rzeźby pojawiły się tutaj w wyniku plenerów rzeźbiarskich, zapoczątkowanych w 1963 roku przez Teresę Michałowską-Rauszerową, Jerzego Egona Kwiatkowskiego i Tadeusza Ślimakowskiego.
Rzeźby współgrają z otaczającą je przestrzenią, tworząc niezwykłą oniryczną scenerię. Przeplatają się tu ze sobą zarówno formy abstrakcyjne, jak i realistyczne. Na szczególną uwagę zasługuję rzeźba Stanisława Hochuła Kozy (koza, kozą, ale czy nie przypomina Wam odrobinę różowego jelonka z Cieszyna, projektu Hanny Kokczyńskiej i Luizy Marklowskiej?). Ta wyraźnie nawiązująca do futuryzmu praca jest jedną z najpopularniejszych w całym parku. Podczas weekendu można zauważyć fotografujących się z nią spacerowiczów.
Całość artykułu na blogu Projektu Miejskiego
Foto: Tomasz M.Kiełkowski
PROJEKT MIEJSKI jest zakrojonym na szeroką skalę działaniem, mającym za
zadanie uwrażliwić mieszkańców polskich miast na problematykę przestrzeni publicznej jako pola dla wypowiedzi artystycznej.
Organizatorzy: Fundacja SPLOT, Małopolski Instytut Kultury, Krytyka Polityczna, Fundacja Wschód Sztuki.