Dostaliśmy spektakl zrobiony poprawnie, w obrębie swojego gatunku nawet bardzo poprawnie. Michał Zadara sprawnie porusza się w teatrze muzycznym, jego fascynacja operą i śpiewem była widoczna już podczas pracy nad „Dziadami”. Aktorzy stanęli na wysokości zadania, choć ich umiejętności wokalne są rzecz jasna na różnym poziomie, co nie jest szczególnym zaskoczeniem – to wszak zespół przede wszystkim dramatyczny. Warto wyróżnić od razu Annę Lobedan, która daje na scenie prawdziwy popis wokalny oraz dorównującą jej Martę Wągrocką.
I tu pojawia się zgrzyt. Być może wynikający z tego, że wobec Teatru Narodowego mam wysokie wymagania i oczekuję, że dostanę nieco więcej niż samą rozrywkę, pusty śmiech. A „Zemsta nietoperza” działa wyłącznie na poziomie farsowego humoru. Nieoczekiwanie dostajemy teatralną wydmuszkę – pod piękną i dopracowaną skorupką nie ma nic. Podobne odczucia budził we mnie krakowski „Triumf woli” duetu Strzępka i Demirski. Spektakl zagrany świetnie, jednak niewnoszący nowych treści do kultury, nieotwierający pola do dyskusji. W tym miejscu chciałabym zaznaczyć, że nie neguję wartości teatru rozrywkowego – to gatunek potrzebny i na niego też powinno być miejsce w teatralnym dyskursie, jednak są miejsca i twórcy, od których oczekuję, że pod osłoną śmiechu i żartu ukryją drugie dno. A tutaj jest tylko śmiech, który niewiele za sobą niesie.
Nie jest to spektakl zły. Wieczór w Narodowym może być lekki, zabawny i przyjemny, do pośmiania, wypicia lampki szampana. Być może Michał Zadara ma rację twierdząc, że w polskim teatrze brakuje humoru1, być może znajdą się tacy, którzy uznają, że wreszcie poważna instytucja zwróciła się w do odbiorców w formie dla wszystkich zrozumiałej. Pytanie tylko, czy aby na pewno potrzebujemy rozrywki w sensie aż tak ścisłym i niezobowiązującym. Czy pod humorem nie powinno kryć się coś jeszcze, coś, co będzie uwierać i prowokować.
[1] W. Mrozek, „Michał Zadara: Polski teatr cierpi na niedobór humoru”, Gazeta Wyborcza online – Kultura, artykuł dostępny na platformie e-teatr.pl, http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/269867.html, dostepn online z dnia 26.01.19.
Johann Strauss
„Zemsta nietoperza”
autorzy libretta: Karl Haffner, Richard Genée
autorzy polskiego przekładu libretta: Michał Zadara, Justyna Skoczek
reżyseria: Michał Zadara
kierownictwo muzyczne: Justyna Skoczek
scenografia: Robert Rumas
kostiumy: Julia Kornacka, Arek Ślesiński
choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk
reżyseria światła, projekcje wideo: Artur Sienicki