Kolejne sceny pokazują jednak niemożność wyrwania się ze schematów.
Zniewolenie jednostki zostaje dobitnie ukazane w scenie finałowej. Znajdujące się głębi sceny drabiny (intrygująca scenografia Michała Korchowca) zaczynają pełnić rolę odkopanych z czasów II wojny światowej sztolni. Mężczyzna żyje na gruzach dawnego, nie mogąc stworzyć nic nowego. Gaśnie światło. Na Mężczyznę spada piach, zasypując go w podziemiu. Droga ucieczki zostaje definitywnie odcięta.
Z refleksjami bezimiennego Mężczyzny zostają skonfrontowane improwizacje trzech kobiet: agresywnej szefowej (Julia Wyszyńska), ofiary (Katarzyna Zawadzka) i outsiderki (Marta Ojrzyńska). Zajmują one przestrzeń po lewej stronie sceny, z oknem wychodzącym na ulice Jagiellońską. Za zasłoną ze złotych wstążek na tle fototapety (palmy i plaże) dziewczyny kłócą się, bluzgają, poniżają, walczą o dominację w grupie. Grają też jednocześnie role gołębi, które opanowują budynek. Pojawia się również Człowiek w Turbanie (Wojciech Trela) przypominający dżina, który obiecuje spełnienie marzeń o bogactwie i luksusie. W sztuce mnożą się wątki symboliczne, które podejmuje reżyserka. Niestety, to właśnie ze scenami opartymi na metaforach i absurdzie jest w spektaklu największy problem. Zamiast podkreślać rozbieżność między marzeniami Mężczyzny a obowiązującymi regułami rzeczywistości odbierają one przedstawieniu siłę przekazu. Próba krytyki systemu rozmywa się w nieporadnej poetyckości i ogólnikach dotyczących kondycji świata i ludzkiej egzystencji. Spektakl po obiecującym początku szybko zaczyna tracić na ostrości.
Podkreślić należy jednak bardzo dobrą grę aktorów, a szczególnie Julii Wyszyńskiej, Katarzyny Zawadzkiej i Marty Ojrzyńskiej. Zagrane z niezwykłą energią role są jednymi z najciekawszych, jakie ostatnio można oglądać w Starym Teatrze. Mimo że twórcom nie do końca udało się zrealizować ambitne zamierzenia, to jednak cieszy podjęta przez nich próba przyjrzenia się za pomocą teatru mechanizmom rządzącym społeczeństwem.
Śmierć i zmartwychwstanie świata
Nis-Momme Stockmann
reżyseria: Ewelina Marciniak
obsada:
Gołąb Rosół - Marta Ojrzyńska
Gołąb Sophie / Młoda kobieta - Katarzyna Zawadzka
Kobieta - Ewa Kolasińska
Mężczyzna - Roman Gancarczyk
Mężczyzna w turbanie - Wojciech Trela
Wynajmujący - Katarzyna Krzanowska
Gołąb Ann / Młoda kobieta - Julia Wyszyńska (gościnnie)
Premiera:
2012-09-28 Nowa Scena (ul. Jagiellońska 1)
Czas trwania:
1 godz. 20 min. (bez przerwy)
przekład: Wojciech Koczwara
adaptacja i dramaturgia: Michał Buszewicz
scenografia: Michał Korchowiec
muzyka: Kuba Wandachowicz
fot. archiwum teatru, Ryszard Kornecki