Samuel Aranda, Hiszpania, dla The New York Times, Fotografia Roku 2011 World Press Photo
Autorem zdjęcia, które otrzymało główną nagrodę podczas 55. edycji konkursu World Press Photo jest Samuel Aranda z Hiszpanii. Fotografia przedstawia kobietę trzymającą w ramionach zranionego syna. Scena rozgrywa się wewnątrz meczetu pełniącego funkcję szpitala polowego w czasie zamieszek w Sanaa w Jemenie, 15 października 2011 roku. Doszło wówczas do eskalacji trwających od jakiegoś czasu protestów przeciwko trwającym 33 lata rządom Prezydenta Ali Abdullaha Saleha.
Brent Stirton, RPA, Reportage by Getty Images dla magazynu National Geographic, Przyroda, I nagroda w kategorii reportażu
Rezerwat Ol Pejeta w Kenii. W ramach 24-godzinnej ochrony ekipa strażników przyrody strzeże rzadkiego okazu nosorożca białego północnego – jednego z ośmiu pozostałych przy życiu na świecie. Mimo że róg nosorożca jest na całym świecie towarem nielegalnym, popyt na niego rośnie lawinowo z uwagi na fakt, że nowe zamożne klasy średnie Azji mogą sobie na tę cenną substancję pozwolić; w przeszłości było to wyłącznie domeną bogaczy. Władze niejednokrotnie przymykają oczy na nielegalne użycie tego surowca. Zmielony róg nosorożca jest stosowany głównie jako lek przeciwgorączkowy i antytoksyczny, jako element leczenia o wielowiekowej historii. W Wietnamie, gdzie wysoki rangą minister stwierdził, że róg nosorożca uleczył go z raka, sprzedaje się go za 1 865 euro za 100 g miejscowym klientom i za ponad 6 340 euro nabywcom z zagranicy. Przy cenie przekraczającej wartość złota, zwierzęta stają się celem kłusowników. W 2011 roku w samej Republice Południowej Afryki łupem nielegalnych polowań padło 400 nosorożców. Szacuje się, że na świecie żyje obecnie 16 000 nosorożców – zwierzę to zagrożone jest wyginięciem.
Yasuyoshi Chiba, Japonia, Agence France-Presse, Ludzie w wiadomościach, I nagroda w kategorii reportażu
Chieko Matsukawa trzyma w rękach dyplom ukończenia szkoły jej córki, który wydobyła z ruin jej domu w Higashimatsushima, w prefekturze Miyagi. 11 marca trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera uderzyło w obszarze odłegłym o 70 km od wybrzeża Tohoku, w północno-wschodniej Japonii. Wstrząs wywołał tsunami, które wdarło się na ląd, zalewając około 500 kilometrów kwadratowych, niszcząc budynki, paraliżując infrastrukturę i powodując w efekcie wysiedlenie ponad 340 000 osób. To było najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek nawiedziło Japonię, i jednocześnie – najgruntowniej udokumentowane. Poważną przeszkodą w operacjach ratunkowych było zalanie i zniszczenie szlaków transportowych, elektrowni oraz innych kluczowych obiektów.
Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie
Otwarcie wystawy: 9 listopada 2012 (piątek), godz. 13
Czas trwania wystawy: 10 listopada - 7 grudnia 2012
Wystawa otwarta CODZIENNIE w godzinach od 10:00 do 20:00
Koordynatorka: Jolanta Zawiślak
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski
Partner wystawy: Krakowskie Biuro Festiwalowe
Patroni medialni wystawy: Dziennik Polski, Karnet, TVP Kraków, Telewizja M
Patroni medialni Galerii: CracowLife, Fragile, Krakow Post, O.pl, Poland art, Radio Kraków Współpraca: Filmotechnika