Na wystawie zaprezentowane zostaną prace powstałe od marca do października 1968 roku, m.in. seria Raphaël et Fornarina, w której Picasso przywołuje motywy literackie i swój ulubiony wątek: wszechobecny erotyzm i seksualność; grafiki z motywem cyrku, ulubionym tematem wczesnej twórczości artysty oraz reinterpretacje motywów malarstwa europejskiego przechwycone od: Ingres`a, Poussina, Maneta, z malarstwa holenderskiego czy od Velázqueza.
Wybrana ekspozycja prac poruszy również inny istotny w twórczości Picassa wątek związany z rodziną Crommelyncków,, których artysta poznał w 1963 roku (a dokładnie Piero Crommelynckem). Piero Crommelynck – mistrz rytownik - urodził się w Rapallo we Włoszech w 1934 roku, zmarł w 2001 roku.
Na wystawie pokazane zostaną więc grafiki z kolekcji rodziny Crommelynck przedstawiające Crommelyncków i Picassa podczas sjesty, fotografie rodzinne Crommelyncków i Picassa w Mougins oraz wybrane przez Landę Cormmelynck filmy przedstawiające relacje Picassa i Piero. Warto podkreślić, że wszystkie prace zaprezentowane podczas ekspozycji w galerii Rondo Sztuki będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.
Dodatkowo prezentacji prac Picassa towarzyszyć będzie publikacja przygotowana przez wybitnego francuskiego artystę malarza Jean-Michela Alberolę, która stanowić będzie nie tyle katalog, co swego rodzaju artystyczną książkę na temat Picassa.
Jean – Michel Alberola urodził się w 1953 roku w Algierii. Po przyjeździe do Francji ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Marsylii. Uważany wraz z Gérardem Garouste i Jean-Michelem Blaisem za jednego z najważniejszych innowatorów francuskiego malarstwa lat 80. XX wieku. Alberola znany jest z nowatorskiego malarstwa, grafiki, kolaży, rzeźb i instalacji, a także m.in. z malowania bezpośrednio na ścianach galerii. Jego prezentowanym dziełom często towarzyszą autorskie komentarze, z ironią i dystansem atakujące wysoki status sztuki.
Jean-Michel Alberola jest twórcą związanym z Katowicami. Gościł w stolicy województwa śląskiego już kilkakrotnie. Podczas XVII Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej pojawił się z wystawą „Echa i fantomy 1968”, w zeszłym roku zaprezentował w Katowicach dwa filmy z autorskiej serii „Kroniki japońskie”: „Koyamaru, zima i wiosna” oraz „Koyamaru, lato i jesień”., zgodził się także pełnić rolę honorowego ambasadora katowickiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, tutaj także będzie powstawał jego autorski film (większa część akcji produkcji będzie miała miejsce w Katowicach i Cieszynie).
ARS CAMERALIS 2012: Świat jest teatrem. Pablo Picasso i Piero Crommelynck na scenie świata. Mougins. 1968
od 15 listopada 2012 do 15 stycznia 2013
Wernisaż: 15 listopada (czwartek), godz. 18:00.
Współorganizator: Instytucja Kultury: Katowice Miasto Ogrodów.
Wydarzenie organizowane w ramach projektu AMBASADA MŁODYCH.
Galeria Rondo Sztuki
Katowice 40-121
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
wtorek - piątek w godz. 11.00 - 19.00
sobota-niedziela 10.00 - 18.00
www.rondosztuki.pl
tel. 32 720 11 32