Akcja filmu Fatiha Akina rozgrywa się w Hamburgu, na przedmieściach Elbe River oraz Wilhelmsburga i opowiada historię nieco undergroundowej restauracji o wdzięcznej nazwie Soul Kitchen, prowadzonej przez Zinosa Kazantzakisa i jego przyjaciół.
Wątki pobocznych postaci – zbuntowanej artystki Lucii (Anna Bederke), zarabiającej jako barmanka i brata Zinosa (Moritz Bleibretreu), niezręcznego złodzieja, który ukrywa swój pobyt w więzieniu czy bezkompromisowego kucharza (Birol Ünel) – barwnie intensyfikują tło centralnej opowieści o młodym właścicielu restauracji, który jako grecki emigrant próbuje znaleźć swoje miejsce w niemieckim społeczeństwie i miłość, która okazuje się bardziej problematyczna niż uzyskanie stabilnej tożsamości. Jego dziewczyna Nadine (Pheline Rogal) – początkująca reporterka, przeprowadzając się do Szanghaju, otwiera przysłowiową puszkę Pandory i sprowadza na Zinosa łańcuch nieszczęść, które zmuszą go nie tylko do walki o jej uczucie, ale i potyczkę z rynkiem i jego bezwzględną eksploatacją miejskiej przestrzeni.
Co ciekawe, dla reżysera urbanistyczna ewolucja świata metaforycznie związana jest z rozwojem osobowości człowieka, który tylko poprzez swoje uwikłanie w zasady kapitalistycznego systemu może je rozszerzyć na tyle, by znaleźć w nim swoje miejsce. Naruszając więc horyzontalną linię, która dzieli współczesny świat nie tyle na niebo i ziemię, ile na biednych i bogatych, Soul Kitchen dopisuje kolejny wątek do tematu wyznaczonego przez liczne festiwalowe filmy, oscylujące wokół problemów kapitalizmu, wewnętrznych kodeksów wielkich korporacji i substancji kształtującej prawa rynku. Wystarczy wymienić tu choćby fantastyczną anty-utopijną animację Tariha Saleha Metropia (2009) pokazaną w sekcji Critic’s Week, czy zakwalifikowaną do konkursu głównego nową produkcję Stevena Soderbergha The Informant! (2009) z Mattem Damonem w roli głównej czy bezkompromisowy dokument Michaela Moore’a Capitalism: A Love Story (2009).
Niezwykła jest jednak lekkość w prowadzeniu narracji, która odróżnia film Akina nie tylko od wspomnianych obrazów pokazanych na festiwalu, ale i wcześniejszych produkcji reżysera. Połączenie poważnych kwestii ze specyficznie uwarunkowaną radością życia przyczyniło się do stworzenia kompleksowego obrazu z perfekcyjnie skonstruowanym scenariuszem, który bez wątpienia unika oskarżeń o przewidywalność ciągu przyczynowo – skutkowego. Ryzyko podjęte przez reżysera okazało się tym samym zbawiennym krokiem przed zaszufladkowaniem go jako twórcy jednokierunkowo skupionego na raz oswojonej formie i treści. Korzystając z niejednokrotnie podobnych elementów reżyser kolekcjonuje bowiem nowe historie, by udowodnić, że jego wielokulturowy świat to nie tylko przestrzeń rozgrywających się wciąż dramatów, ale i opowieści uwikłane w specyficzny humor, dostępny tylko prawdziwemu życiu.
Soul Kitchen
Reżyseria: Fatih Akin
Scenariusz: Fatih Akin, Adam Bousdoukos
Zdjęcia: Rainer Klausmann
Montaż: Andrew Bird
Scenografia: Tamo Kunz
Kostiumy: Katrin Aschendorf
Dźwięk: Richard Borowski
Występują: Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Birol Ünel, Anna Boderke, Pheline Roggan, Nadine Kruger
Kraj: Niemcy
Rok: 2009