Po drugiej stronie jutra
Piotr Ceglarek
Czytelnia Sztuki, Gliwice
Instalacja Piotra Ceglarka stanowi, za artystą, „grę, w której tożsamość patrzącego zostaje odsunięta na drugi plan w nawiązaniu do sytuacji podwójnego wykluczenia: «twórcy i tworzywa»”. Najnowszy projekt opiera się na idei stworzonego dla Czytelni programu komputerowego, zapośredniczonego poprzez dźwięki i obrazy odrębnego pomieszczenia z zamkniętym w niej monitorem.orycznych.
Piotr Ceglarek - Po drugiej stronie jutra
Wystawa czynna od 11 marca 2011, godz. 18.00
Czytelnia Sztuki, Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a
Odbiorca staje się sterującym obiektami wyświetlanymi na ekranie, do którego ma dostęp za pomocą małego otworu wywierconego w ścianie: Cały zabieg ma wprowadzać nas w stan refleksji nad tym, co rzeczywiste, czym rzeczywistość jest, a w ostateczności – stawia pytanie o to, jak sami siebie postrzegamy. Uczestnik obserwując siebie od tyłu zostaje pokazany od niedostępnej strony, tej, którą zna tylko z odbić lustrzanych bądź fotografii, czyli zapożyczeń z rzeczywistości.” Odbiorca zostaje zaproszony do wyobrażenia sobie świata po katastrofie, ale to nie ona interesuje artystę, ale sam uczestnik: jego lęki wyrażone za pomocą obrazów. Tak pojęty eksperyment, zdaniem artysty, stawia nas w sytuacji świadków ucieczki, następnie – pożegnania naszego alter-ego, które być może wyczuwa nadchodzący koniec. Nie jesteśmy jednak w stanie pomóc sobie czy też bohaterowi projekcji, gdyż całość odbywa się po "drugiej stronie lustra. Dodatkowym spoiwem dwóch światów jest także dźwięk, który istnieje w obu rzeczywistościach, częściowo będąc pod kontrolą widza/słuchacza.
Piotr Ceglarek (1981) - absolwent wydziału Grafiki Projektowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2009 roku w pracowni multimedialnej prowadzonej przez Bogdana Króla. Artysta nielubiący klasyfikacji, zajmujący się zarówno sztukami plastycznymi, muzyką elektroniczną, animacją, jak i instalacjami interaktywnymi. Współtworzył grupę artystyczną Landszaft oraz projekt muzyczny RGBoy.
Więcej o wystawie >>