Grupa MML
Spotkali się przy okazji organizacji spotkań o przestrzeni publicznej. Christopher B. Gray (muzyk i działacz społeczny) i Rafał Małecki (tłumacz i dziennikarz obywatelski) postanowili razem zrobić coś więcej dla miasta. Tak powstała nazwa: MIASTO MĄDRYCH LUDZI i grupa artystyczna MML. Bo przecież wokół mnóstwo mądrych, aktywnych ludzi, których należy wspierać i których trzeba szerzej pokazać.
Powstał pomysł zrobienia filmów dokumentalnych o trzecim sektorze, o niezależnych inicjatywach kulturotwórczych i ekologicznych, o pasjonatach działających na rzecz swoich środowisk czy społeczności lokalnej. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich filmów jest idea wolnego społeczeństwa. Każdy może zmieniać rzeczywistość, a grupa MML chce pokazać, że jest to możliwe.
Zawiązano nieformalną grupę filmową.
Film MML
Tym razem w MOCAK-u zobaczymy 30-minutowy film, podzielony na trzy odcinki.
Na początek sylwetka Anny Werner, absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej działalności artystka stara się propagować postawy proekologiczne. W filmie zobaczymy jej prace – piękne przedmioty o niepowtarzalnym designie, wykonane z odpowiednio przetworzonej makulatury. Artystka przybliża swój warsztat i równocześnie zachęca do recyklingu, a wręcz upcyklingu.
W drugiej części gościć będziemy na deskach „Sceny Tęcza”. To niezwykłe miejsce jest niezależną sceną estradowo-teatralną, powstałą z inicjatywy Jakuba Barana z kabaretu Foczęta. Działalność „Sceny Tęcza” zasadza się na idei wspierania niezależnych grup artystycznych i na promowaniu artystów scenicznych, niekoniecznie z pierwszych stron gazet. Ale równocześnie „Scena Tęcza” wyrobiła już sobie markę, organizując cykliczne imprezy, festiwale i koncerty. Najsłynniejszy z nich to Grechuta Festival.
Ostatnia część opowiada o niekomercyjnym radiu internetowym. Prawie dziesięć lat temu Romuald Stankiewicz założył jedną z pierwszych rozgłośni radiowych w Polsce nadających w internecie. Jako pionier tej działalności przez lata „Radio Bez Kitu” (bo tak się nazywa) zyskało wiernych słuchaczy, ale najistotniejsza jest kulturotwórcza funkcja tego radia. Promuje ono mianowicie niezależną muzykę, która nie ma możliwości zaistnieć w głównym nurcie. Wielu krakowskim zespołom muzycznym „Radio Bez Kitu” daje szansę zaistnienia w świadomości słuchaczy. Potem już tylko krok do kariery.
Mocak - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Lipowa 4, Kraków
22 kwietnia 2012, godz. 13:00
Grupa MML - Christopher B. Gray i Rafał Małecki
Operator i kierownik produkcji - Paul James Pearson
oraz zespół współpracowników
MML na facebooku
MML FILM - ODCINEK NUMER JEDEN
MML w Radiu Bez Kitu
MML idzie do teatru!
Projekt powstał przy współpracy Fundacji FAIT oraz firmy produkcji filmowej Znakomici.pl
Partner medialny: www.e-splot.pl