Pomysł stworzenia muralu zrodził się podczas rozmowy Tomasza Barana i Alberta Godyckiego w kwietniu tego roku, w trakcie przeglądu prac studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zorganizowanego przez profesora Andrzeja Bednarczyka a zatytułowanego "obce oko".
Sam inicjator projektu tak opisuje tę rozmowę:
“Dyskutowaliśmy wówczas na temat najnowszych prac Tomka. W pewnym momencie rozmowy zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, w jaki sposób charakter tych prac mógłby się zmienić, gdyby zamiast ograniczonej powierzchni płótna, zostały one zrealizowane w dużej skali. Byliśmy ciekawi tego, czy formalne rozwiązania - stosowane również przez Tomka - działałyby w podobny sposób gdyby zrealizowane były w postaci dużej kompozycji ściennej, czy też nabrałyby wówczas innego charakteru i wyrazu. Wkrótce po tym zasugerowałem Tomkowi realizację takiej pracy na pustej ścianie o wymiarach 5×2.5 m w mieszkaniu przy ulicy Retoryka, gdzie wówczas mieszkałem.”
Projekt Barana i Godyckiego ma charakter procesualny.
Godycki podsumowując efekt współpracy z Baranem mówi:
"Ten eksperyment był w pewien sposób próbą przełożenia środków stosowanych wówczas przez Tomka na płótnach na projekt w większym formacie. Pojawiła się pewna synteza tych dwóch form. Wykorzystanie przez Tomka skali, a nie samych wymiarów ściany, okazało się najwyraźniejszym elementem w tej pracy. Tu właśnie można znaleźć pewną spójność, która nie tylko wizualnie łączy przestrzeń, ale również dynamiczne ją rozgrywa, a czasem zaskakuje oczekiwania widza wobec jego ruchu i fizycznej relacji do pracy. Myślę, że mural może być ciekawym wątkiem w dalszych działaniach Tomka."
Tomasz Baran wspominając pracę nad muralem podkreśla, że o płaszczyźnie ściany myślał niezmiennie tak, jak o płaszczyźnie płótna. Ostateczny charakter realizacji naznaczył brak obrazowej ramy, dzięki któremu mural znalazł swoją kontynuację w zaciekach na podłodze oraz smugach pędzla na dwóch prostopadłych ścianach. Obraz/Mural stał się więc wypadkową kontekstu miejsca – tymczasowego mieszkania i miejsca pracy kuratora; czasu – został namalowany w ciągu pięciu słonecznych dni pomiędzy 13 a 17 lipca bieżącego roku; oraz eksperymentu z przestrzenią samego lokalu a także przestrzenią malarską muralu jako zwielokrotnieniem płótna zaplanowanym wobec widza. Praca ta przede wszystkim jest jednak eksperymentem z przestrzenią prywatną, wynikiem spotkania dwóch osób: Tomasza Barana i Alberta Godyckiego, tworząc tym samym kameralne studium ich znajomości i współpracy.
"Galeria F.A.I.T"
Tomasz Baran, Mural, fot. Michał Zawada