
Podmiot. Sztuka – Terapia – Edukacja
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań
Terapia przez sztukę jest formą wspierającą leczenie, rehabilitację, psychoterapię, socjoterapię, rewalidację, resocjalizację. Jako samodzielny rodzaj oddziaływania wspiera rozwój i samorozwój jednostek i grup ludzkich, uwrażliwia, pomaga zapobiegać zmianom, które z punktu widzenia rozwojowego mogą być niekorzystne. „Prowokuje” rozwój.
W centrum zainteresowań osób stosujących arteterapię znajduje się PODMIOT. Jest on konstruktem, który przebył długą drogę od oświeceniowej utopii do ponowoczesnej nieokreśloności i zmienności. Konstruktem, który został powołany jako zadanie dla człowieka w dążeniu do osiągania pełni człowieczeństwa. Konstruktem, który bywa dziś negowany. Konstruktem, który łatwo jest zgubić i który może się zagubić. Konstruktem, którego możemy być pozbawieni lub sami się pozbawiamy. Konstruktem, który przywdziewa rozmaite „maski”, „pozy”, staje się „przezroczysty”, czy wręcz – zanika, by po chwili „rysować się grubą, tłustą kreską”.
Wychodząc z założenia, iż PODMIOT jest centralną kategorią teoretyczną arteterapii trzy poznańskie uczelnie: Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Artystyczny oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza postanowiły zorganizować naukowe i praktyczne forum poświęcone tej problematyce – Międzynarodową Konferencję Naukową PODMIOT. SZTUKA – TERAPIA – EDUKACJA, która odbędzie się 4 i 5 listopada 2010 roku w Poznaniu. Patronem medialnym wydarzenia jest E-SPLOT.
Przedsięwzięcie to jest próbą spotkania i możliwością zaistnienia różnorodnych formacji dyskursywnych rozwijanych wokół PODMIOTU. Tytułowe: SZTUKA, TERAPIA i EDUKACJA stanowić mają swoistą ramę dla rozważań Uczestniczek i Uczestników, którzy z nakreślonym problemem zechcą się zmierzyć. Rezultatem konferencji będzie publikacja „Podmiot. Sztuka – Terapia – Edukacja. W poszukiwaniu zagubionego podmiotu poprzez sztukę” pod redakcją Mirosławy Cylkowskiej-Nowak, Joanny Imielskiej oraz Ewy Kasperek-Golimowskiej, w której ukaże się poniższa rozmowa.
« powrót