Nowy brutalizm to pewne zjawisko zdefiniowane przez krytyków dla określenia okrucieństwa świata pokazywanego we współczesnych dramatach Sarah Kane, Marka Ravenhilla, Irvine’a Welsha, Conora McPhersona, Sebastiana Barry’ego, Martina McDonagha, Davida Greia, Gary’ego Mitchella, Anthony’ego Neilsona, Jeza Butterwortha, Rebecci Prichard czy Davida Eldridge’a. Nowa fala dramaturgii została dostrzeżona przez krytyków w 1995 roku, kiedy wystawiono Zbombardowanych Sarah Kane. Brutalistów łączy to, że urodzili się na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a ich debiuty przypadły na lata dziewięćdziesiąte XX wieku. „Młodzi” szokują nagromadzeniem zbrodni, przestępstw, przemocy i dewiacji, przy czym poruszają kwestie polityczne, społeczne i obyczajowe, próbują komentować takie zjawiska, jak: kryzys rodziny, przemoc fizyczna i psychiczna, narkomania, seksizm, rasizm etc. Problematyczne treści nikogo już nie szokują, ponieważ widz kultury przesytu spotyka się z nimi na co dzień. Nie można zaprezentować ich konwencjonalnie, wymagają one nowych środków wyrazu, nowego języka kultury popularnej. Dramaturgia brutalistów skierowana jest do młodego odbiorcy (młodzi piszą do młodych). Jest to najczęściej widz wywodzący się z klasy średniej (porównywalnej z dawną klasą mieszczańską), dlatego autorzy posługują się w tekście znanymi konwencjami. Utwory mieszczą się w formalnych granicach tradycyjnego teatru, ale odróżnia je nowy, dużo szybszy rytm wypowiedzi, charakteryzujących się licznymi przekleństwami.
Film Six Shooter to czarna komedia opowiadająca o bohaterach, którzy niedawno doświadczyli śmierci bliskich im osób i spotykają się w pociągu, wracając do domu. Owdowiały i samotny Donnelly oraz małżeństwo, które właśnie straciło dziecko, są nieustannie atakowani słownie przez młodego chłopaka. Dzieciak, agresywny, chamski i prawdopodobnie chory psychicznie, wdziera się brutalnie w świat żałobników.
Nowy brutalizm jest próbą odnowienia realizmu stosowanego w strukturze melodramatu postmodernistycznego. Zachowane w ramach gatunku granice prawdopodobieństwa powodu-ją, że nadmiar okrucieństwa przeważnie śmieszny, tylko niekiedy budzi grozę. Opowieść Dzieciaka o wydętej krowie (cow with trapped wind), parokrotnie rozpoczynaną w trakcie podróży, nie służy uwiarygodnieniu zdarzeń. Fucking day, w którym wybuchła krowa, staje się dla małego chłopca niczym motto życiowe (podobnie jak stwierdzenie ooo, Jesus). „Żadna z moich sztuk nie jest wiernym obrazem świata (…) wszystkie są po prostu opowieściami” – twierdzi w jednym z wywiadów McDonagh. Six Shooter nie prezentuje realistycznego świata, ale metaforę rzeczywistości po katastrofie, gdzie postaci, nam podobne, żyją według reguł, które uznają za normalne (dla Dzieciaka jest naturalne, że baby-death było morderstwem, ponieważ uważa, że dzieci są fucking rotten). Bohaterowie nie są prawdziwymi ludźmi, to karykatury, figury retoryczne,dlatego nie można zrozumieć psychologicznej motywacji ich działań. Kobieta popełnia samobójstwo zaledwie kilka godzin po śmierci niemowlęcia, ponieważ Dzieciak nie wierzy, że była to cut-death. W tej społeczności odrzuconych (przeżywających okres żałoby – bohaterowie McDonagha często wracają z pogrzebu lub na niego jadą) naturalistyczne pokazywanie przemocy i szokujących dewiacji służy wyrażeniu ekstremalności i okrucieństwa naszego wieku, w którym to, co piękne, najszybciej ulega dewastacji. Po niedoszłej próbie samobójczej Donnelly’owi pozostaje jedynie powiedzieć, trzymając kikut zamordowanego przez niego królika Davida: „Ooo, Jesus, what a fucking day”.
Six Shooter (Sześciostrzałowiec)
scenariusz i reżyseria: Martin McDonagh
zdjęcia: Baz Irvine
obsada:
Donnelly – Brendan Gleeson
Dzieciak – Rúaidhrí Conroy
Mężczyzna – David Wilmot
Kobieta – Aisling O'Sullivan
Główny strażnik – Gary Lydon
Kasjer – Domhnall Gleeson
Mały dzieciak – Tadgh Conroy
Ojciec dziecka – Mick Horan
Żona Donelly'ego – Ann McFarlane
Doktor – David Murray
Garda – Richard Nisbet
Niski mężczyzna – David Pearse
Młodszy Garda – John Wallace
kraje: Irlandia, Wielka Brytania
rok: 2004
Nagrody:
2006 wygrana Oscar – najlepszy krótkometrażowy film aktorski
2005 nominacja BAFTA – najlepszy film krótkometrażowy
2005 wygrana IFTA – najlepszy film krótkometrażowy
nominacja IFTA – najlepszy nowy talent
Bibliografia:
Chojka Joanna, Nowy brutalizm, wywiad przeprowadził Krzysztof Górski, „Gazeta Morska” 17.12.2001, s. 6–7.
Dobrze skrojony brutalizm, rozmawiają Małgorzata Sugiera, Maryla Zielińska, Tadeusz Kornaś, Paweł Łysak Krzysztof Orzechowski, Tomasz Schimscheiner, Jacek Sieradzki, „Didaskalia” 2000, nr 39, s. 16–21.
Golińska Justyna, Wór brutali, „Dialog” 1999, nr 9, s. 103–113.
Kozłowska Justyna, Kto zgubił Irlandię?, „Dialog” 2007, nr 3, s. 156–161.
Luckhurst Mary, Martin McDonagh, czyli jak sprzedać się Anglikom, tłum. Michał Lachman, „Dialog” 2004, nr 5, s. 123–133.
Sierz Aleks, Jak w mordę, przeł. Iwona Kurz, „Dialog” 1999, nr 3, s. 143–150.
[1] Urodzony (w 1970 roku) i wychowany w Londynie jest z pochodzenia Irlandczykiem. Jego rodzice wrócili do ojczystego Galway, kiedy pisarz miał szesnaście lat, on sam pozostał z bratem w Anglii. Zawodowo zajmuje się pisaniem dramatów, słuchowisk radiowych i scenariuszy, debiutował w 1996 roku. Akcja jego sztuk bez wyjątku rozgrywa się w irlandzkim krajobrazie. Najbardziej znane to trylogia Leenane (Królowa piękności z Leenane, Czaszka z Connemary, Samotney Zachód), trylogia arańska (Kaleka z Inishmaan, Porucznik z Inishmore i The Banshees of Inishee), Pan Poduszka lub Poduszyciel. W wywiadach McDonagh wspomina, że zakończył edukację w wieku lat szesnastu, przeczytał zaledwie kilka książek, a sukces literacki zawdzięcza swojemu talentowi. Od 2006 roku wyreżyserował dwa filmy według własnego scenariusza: Six Shooter (Sześciostrzałowiec, 2006) i In Bruges (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, 2008). Za obydwa został nominowany do Oscara.
29.05.2011 23:27 | Kasia:
Chciałam tylko skromnie dopowiedzieć, że tytuł zainspirowała K.W. I apeluję o komentowanie tekstów na e-splot!!!!