Natalia Bażowska „Pokój do rozmowy ze zwierzętami”

Wernisaż: 13 lutego 2011, godz. 18.00
Wystawa czynna do 28 lutego 2011

Wstęp bezpłatny
Galeria Rondo Sztuki

Katowice, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1

Patronem medialnym wydarzenia jest








Paramedyczne eksperymenty Natalii Bażowskiej w dwóch wymiarach to pierwsze zapisy nieukształtowanych jeszcze teorii , szukających formy poza przytulnym wnętrzem umysłu badaczki-malarki. Ekspresyjna powłoka tych ilustracji służy drobiazgowej analizie relacji i pragnień. Przedstawiane osoby umieszczane na polanach czy równinach, w miejscach, gdzie stają się nieważne. To tylko psychika - kawałek galaretki, żyłek i chrząstek.



Widoki z kamery na podczerwień: rozgrzane i pulsujące ciała prześwietlone promieniami rentgena, próbki wydzielin - tam malarka szuka swoich teorii ogólnych, koncepcji całości, grup i podobieństw.
Rozlewa na płótnie plamy koloru jakby kawałkowała mózg, cięła go na paseczki, rozgniatała poszczególne obszary, żeby przyglądać się wyciekającym płynom i miazgom.


Na jednym z obrazów zniekształcona, przerośnięta dłoń ciąży modelce, na innym kamień, knebel ze szmat albo pasożyt wypełnia ją otwarte usta mężczyzny przedstawionego na tle lasu. Niepokojące portrety nieznajomych, które pojawiają się na płótnach z niewiadomych przyczyn, są potem obracane do ściany. Daje się im odpocząć. Szybciej dojrzewają, kiedy nie przeszkadza się im ciągłym patrzeniem.



Natalia Bażowska wyjaśnia swoją koncepcję sztuki: „Przestrzeń, która nas otacza ma właściwości, o które jej nie podejrzewamy. Wyłaniają się z niej projekcje. Zaznajamiamy się z nimi, ale nie dotykamy. To mogłoby nas zniszczyć.  Dotykalibyśmy wtedy umowną formę fantazji i pragnień. Dlatego nigdy nie kieruję się potrzebą przekazania konkretnej myśli, raczej poddaję się intuicji, zawierzam samemu procesowi tworzenia. Korzystając z nieświadomości zbiorowej, ignorując potrzebę kanonicznego odczytywania prac, wchodzę w swoisty dialog z ludzkimi fantazmatami. Moje obrazy są odzwierciedleniem podświadomości, która może być zdefiniowana dopiero po przelaniu jej na płótno. Działam szybko i spontanicznie, ale zamiast czuć zmęczenie, z każdym momentem przybywa mi energii. Ta energia znika, kiedy pomysł jest już zrealizowany. Chociaż początek każdej pracy jest jak podroż w nieznane, to dokończenie jej jest jak powrót do domu.”


Wybrane wystawy indywidualne:
2010 - „Rezonans morficzny”, POLE MORFOGENETYCZNE –ODSŁONA I „Galeria Lamelli”, Śródmiejski  Ośrodek Kultury, Kraków

Wybrane wystawy zbiorowe:

2010 -  „Replikantki”, projekt kuratorski, BWA Katowice, kurator: Marta Lisok
2009 - “Emerson Gallery”-Juried Group Show, CatMacArt Corporation, Palo Alto, California

Inne:
2010 -  Limited Collection, Showcase Winner; Artslant-praca prezentowana cyfrowo na Aqua Art   Miami2010
2010 -  „ O Twórczości” artykuł - rozmowa, ArtPapier, autor: Agnieszka Kwiecień
2007 - „Most” akcja organizowana przez “Youngs Gallery” i “Info Gallery” w Warszawie
2006 -  „Dolina Kreatywna”, półfinał, konkurs organizowany przez TVP