Pomysł kontrowersyjny, bowiem bohaterkami filmu są kobiety, które same poddały się zabiegowi aborcji. Otwarcie opowiadają o swoich doświadczeniach, skupiając się głównie na uczuciach strachu i poniżenia, które towarzyszyły im w trakcie podejmowania decyzji i przeprowadzenia zabiegu nielegalnie. Ich historie przeplatają się z wypowiedziami aktywistek ruchu pro – choice, m.in. Kazimiery Szczuki czy Wandy Nowickiej. Dokument obiektywnie przedstawia kobiece wybory, nie starając się ich heroizować. Mamy tu agitację na siłę, sprzeciw rodziny, ale i zrozumienie. Bohaterki często bez ogródek przyznają się do motywacji podjęcia tej decyzji. Niektóre po prostu nie chciały dziecka, dla innych z kolei ważne były kwestie finansowe. Jedna z kobiet zdanie na temat aborcji zmieniła wtedy, gdy sama znalazła się po tej drugiej stronie. Przewartościowanie? Inna z kolei bohaterka beznamiętnie opowiada o tym, że zabiegowi aborcji poddała się kilkukrotnie. Bohaterka?

_Podziemne państwo kobiet_ jest udaną konstatacją obecnej sytuacji w naszym kraju, ale wydaje mi się, że film nie rzuca jednak nowego światła na wciąż dzielący społeczeństwo temat.
Dokument technicznie bez zarzutu, choć podstawowym problemem jest ograniczony sposób dystrybucji. A szkoda, bo w założeniu realizatorek film ten miał przecież zainicjować powszechną debatę.

Po projekcji wydało mi się, że obejrzeć zechciały go osoby już w temacie zorientowane. W tym przypadku film stanowił jedynie potwierdzenie ich własnych przekonań. Dokument zarysowuje społeczno – polityczne tło całej sytuacji, ale przewijająca się stale kwestia sporu z kościołem katolickim po raz kolejny w tego typu debatach przeważa szalę na stronę tendencyjności i stereotypów. Migawki z kościelnych procesji i demonstracji pro-life na widowni wywoływały salwy śmiechu. Mniej będzie do śmiechu, jeśli zdamy sobie sprawę, że dyskusja wokół aborcji trwa w Polsce nieprzerwanie od kilkunastu co najmniej lat.

Czy naprawdę nasze społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy z istnienia podziemia aborcyjnego, blogów, na których kobiety dzielą się wiedzą z zakresu usuwania niechcianej ciąży czy tajemniczo-eufemistycznych ogłoszeń prasowych typu „przywracanie miesiączki”? Wiemy, ale co dalej?

Realizatorki _Podziemnego państwa kobiet_ dochodzą do wniosku, że rozwiązania są dwa: albo zmierzymy się z problemem, dopasowując świat do swoich oczekiwań albo będziemy starać dopasowywać się do sytuacji zastanej i nadal rozbudowywać podziemne państwo kobiet.



_Podziemne państwo kobiet_
Scenariusz i reżyseria: Claudia Snochowska-Gonzalez, Anna Zdrojewska
Zdjęcia: Marta Dzido
Współpraca zdjęciowa: Karol Gonzalez-Snochowski, Michał Januszaniec
Muzyka: Konrad Żywiecki
Montaż: Paweł Deliś
Produkcja: Kobieca Grupa Filmowa "Entuzjastki", przy wsparciu Fundacji MamaCash
Występuje: Jagoda Zdrojewska


"http://podziemnepanstwokobiet.pl":http://www.podziemnepanstwokobiet.pl/











« powrót