Postać opowiadająca o Marii/Piotrze pełni liczne funkcje: momentami utożsamia się z nią/nim, czasem tylko przygląda się faktom z jej/jego życia, czasem udziela swego ciała i głosu innym postaciom.
Scenografia przypomina muzealną kolekcję dziwactw poukrywanych w poszczególnych gablotkach, a następnie wykorzystywanych przez protagonistkę. Na ścianach porozwieszane są obrazy podobne do stron z albumów anatomii zwierząt. Daje to niezwykły klimat eksperymentu na człowieku, jego ciele, a przede wszystkim – umyśle symbolizowanym za pomocą orzecha włoskiego – mózgu, na którym w pewnym momencie postać niejako zacznie przeprowadzać sekcję, którą widzowie ujrzą w olbrzymim powiększeniu dzięki projekcji wyświetlonej na tylnej ścianie. To jeden z najbardziej zadziwiających momentów spektaklu: rozłupywanie orzecha niepokojąco przypomina miażdżenie mózgu.
Interesująca, elektroniczna muzyka wykonywana na żywo odrywa narrację od czasów, o których ona opowiada, nadaje jej pewną umowność historyczną. Spektakl okazuje się nietuzinkowy i świeży w swojej formule. Dlatego prestiżowy Festiwal Boska Komedia umieścił go w swoim repertuarze w segmencie Paradiso ukazującym działalność młodych twórców. Momentami przedstawienie bywa chyba jednak zbyt agresywne wobec widza, wobec historii, nastawione przeciwko biograficznym faktom: transfiguracja nie powinna być jedynym wartym wspomnienia dokonaniem współautorki manifestu „Forpoczty ewolucji psychicznej i troglodyci”. Jednak to właśnie odważna decyzja o zmianie płci, ukonstytuowała człowieka wewnętrznie wolnego, co niestety nie zostało w spektaklu dostatecznie wyraźnie ukazane, chociaż już tytuł podkreśla, że to właśnie biografia pozorna. Ponadto momentami niepotrzebne użycie teatru formalnego budzi ogromne rozczarowanie i wydaje się zbędne. Spektakl być może nie do końca przekonuje, ale z pewnością intryguje.
Komornicka. Biografia pozorna
reżyseria - Bartek Frąckowiak
dramaturgia - Weronika Szczawińska
scenografia i kostiumy - Anna Maria Karczmarska
muzyka - Krzysztof Kaliski
występuje: Anita Sokołowska
Scena Prapremier InVitro w Lublinie, Teatr Polski Bydgoszcz, HOBO Art Foundation
fot. materiały organizatora (Grzegorz Ziemiański)